wtorek, 26 czerwca 2012

Mikulov - Svaty kopecek (Czechy)

Wiosna 2012. 

Święty Pagórek (czes. Svatý kopeček) – wzgórze o wysokości 363 m n.p.m. położone na wschód od miasta Mikulov na południu Republiki Czeskiej. Pod względem geograficznym leży w mezoregionie Wzgórza Mikulowskie (mikroregion Wzgórza Pawłowskie).
Na Świętym Pagórku znajduje się zespół czterech XVII-XVIII-wiecznych kaplic, stanowiących regionalne centrum pielgrzymkowe:
- św. Sebastiana (największa) z wolno stojącą dzwonnicą
- św. Rozalii
- św. Barbary
- Grobu Pańskiego
(Wikipedia) 

C.d. długiego weekendu majowego. 
To już ostatnie spotkanie z miastem Mikulov i jego okolicami. Jak już wspominałem jedną z dominant Mikulova jest wzgórze o ładnej nazwie Svaty kopecek, co można chyba przetłumaczyć na język polski jako Święty pagórek. Svaty kopecek (363m n.p.m.) jest jednym z pagórków należących do Pawłowskich Wzgórz. Na jego szczycie znajduje się zespół czterech XVII-XVIII-wiecznych kaplic. Niestety jak się okazało wszystkie w tym okresie były zamknięte.
Svaty kopecek (363m) nad Mikulovem

piątek, 15 czerwca 2012

Valtice (Czechy)

Wiosna 2012. 

Valtice(dawniej Valčice, niem. Feldsberg - miasto w Czechach, w kraju południowomorawskim.
Znajduje się tu wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1996 r. zamek Valtice z przyległym zabytkowym parkiem.
(Wikipedia) 

C.d. długiego weekendu majowego w Mikulovie.
Będąc kilka dni w Mikulovie raczej nie można pominąć odwiedzin w pobliskim (około 12km od Mikulova) miasteczku o nazwie Valtice. W 1996r. na listę UNESCO trafił nie tylko przepiękny zamek w Lednicach, ale również i pałac w Valticach. Jak się później okazało nie tylko słynny pałac w tym miasteczku jest wart uwagi.
Valtice - rynek

niedziela, 10 czerwca 2012

Palava - Sirotci hradek (Czechy)

Wiosna 2012. 

C.d. długiego weekendu majowego w Mikulovie.
Drugą wyprawą w pobliski Obszar Chronionego Krajobrazu Palava była wycieczka na jedno z najbardziej charakterystycznych wzniesień z Wzgórz Pawłowskich o nazwie: Stolova Hora i wysokości 458m n.p.m. Jego nazwa po części mówi trochę o jego kształcie. Wierzchołek Stołowej Góry ma kształt płaskiego stołu trochę przypominającego naszą górę w Górach Stołowych - Szczeliniec. Drugim celem wycieczki były ruiny gotyckiego zamku Sirotci hradek pochodzącego z XIIIw.
Pawłowskie Wzgórza. Widok ze szczytu Stolovej Hory w kierunku ruin zamku Sirotci Hradek, w tle wzgórze Devin.