czwartek, 3 stycznia 2013

Oleśnica (Dolny Śląsk)

Jesień 2012. 

Oleśnica – miasto i gmina w województwie dolnośląskim, w powiecie oleśnickim, położone na lewym brzegu rzeki Oleśnicy (dopływ Widawy). Pod względem geograficznym Oleśnica leży na Nizinie Śląskiej na wysokości 150 m n.p.m.
Historycznie leży na Dolnym Śląsku. W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do województwa wrocławskiego.(Wikipedia)
 

Niedawno miałem okazję być w Oleśnicy, dość dużym mieście (około 37 tys. mieszkańców) w pobliżu Wrocławia. Zawsze chciałem je odwiedzić, ale nigdy jakoś nie było specjalnej ku temu okazji. Już wcześniej słyszałem o Oleśnicy jako mieście z dość ładną starówką i licznymi zabytkami. O ciekawej historii Oleśnicy można poczytać na licznych stronach internetowych poświęconych temu miastu. 
Jakoś udało się wygospodarować trochę wolnego czasu i w godzinach mocno popołudniowych przespacerowałem się po oleśnickim rynku i jego okolicach. Niestety czasu nie miałem zbyt dużo, bardzo szybko zrobiło się ciemno. Na dodatek okazało się, że główne atrakcje miasta takie jak zamek oraz wieża Bramy Wrocławskiej są już zamknięte. Jednak mimo tego uważam, że moja krótka wizyta była bardzo udana i mam zamiar z pewnością do Oleśnicy wrócić, ale już w innej porze roku...

Ratusz w Oleśnicy