poniedziałek, 25 marca 2013

Cieszyn (Śląskie)

Zima 2012. 

Cieszyn – (czes. Těšín, niem. Teschen, łac. Tessin) – miasto w południowej Polsce, w województwie śląskim, w powiecie cieszyńskim, którego władz jest siedzibą. Leży na Pogórzu Śląskim, nad Olzą. Współczesne administracyjne pojęcie „miasto Cieszyn” odnosi się do prawobrzeżnej części, stanowiącego pod względem przestrzennym i społecznym jedną całość, ośrodka miejskiego, którego część lewobrzeżna należy do Czech i nosi oficjalną nazwę „Czeski Cieszyn”.(Wikipedia) 

Cieszyn, podobnie jak miasto Ustroń, kilka razy już zdarzało mi się zobaczyć, lecz odbywało się to zawsze jedynie przez szybę samochodu. Wreszcie w okolicach końca roku 2012 udało się wygospodarować kilka godzin i pospacerować po centrum Cieszyna. Niestety kilka godzin wystarczyło jedynie na Rynek i kilka uliczek w jego pobliżu. Nie starczyło czasu nawet na zamek, nie wspominając o całym czeskim Cieszynie. Wielka szkoda... Ale cóż... może dzięki temu będzie jeszcze okazja wrócić do Cieszyna... Albowiem centrum miasta zrobiło na mnie duże i pozytywne wrażenie... :-)

Cieszyn - Rynek

poniedziałek, 11 marca 2013

Kozie Grzbiety (Karkonosze)

Jesień 2012.Kozie grzbiety (czes. Kozí hřbety, 1321-1422 m n.p.m.) – grzbiet górski w Sudetach Zachodnich w paśmie Karkonoszy, po ich czeskiej stronie.
Grzbiet położony jest na północny wschód od miejscowości Szpindlerowy Młyn (Špindlerův Mlýn) na obszarze czeskiego Karkonoskiego Parku Narodowego, w środkowo-południowej części Karkonoszy. Rozciąga się równolegle do Śląskiego Grzbietu, a oddzielony jest od niego obszarem źródliskowym Łaby (Sedmídolí). Grzbiet ciągnie się od Doliny Łaby (Labský důl) na zachodzie do Łącznej Góry (Luční hora) na wschodzie.
(Wikipedia)Mimo obecnie panującej zimy, która nie może tak do końca nas opuścić, powracam w klimaty jesienne. Od kiedy ujrzałem po raz pierwszy z daleka Kozie Grzbiety (bardzo charakterystyczny grzbiet górski w czeskich Karkonoszach) - już wiedziałem, że jest jedną z najatrakcyjniejszych części Karkonoszy. Podobno Kozie Grzbiety to jedyna skalna grań w Sudetach z prawdziwego zdarzenia. Dla turystów dostępna jest niestety tylko mała wschodnia część tej grani, gdzie znajduje się wspaniały punkt widokowy (szczyt Krakonos 1422m n.p.m.). Właśnie to miejsce było celem mojej kolejnej wycieczki w czeskie Karkonosze.

Kozie Grzbiety (Kozi Hrbety) w czeskich Karkonoszach