poniedziałek, 23 czerwca 2014

Kasprowy Wierch i Beskid (Tatry Zachodnie)

Zima 2014.

Kasprowy Wierch (słow. Kasprov vrch; dawniej Kasprowa Czuba) – szczyt w Tatrach Zachodnich o wysokości 1987 m n.p.m. Kasprowy Wierch położony jest w grani głównej Tatr i znajduje się zarazem na granicy polsko-słowackiej.
Tuż poniżej wydłużonego wierzchołka Kasprowego Wierchu, na wysokości 1959 m n.p.m. stoi budynek, w którym znajduje się bar, restauracja, kiosk, poczekalnia dla czekających na zjazd kolejką, przechowalnia nart, WC oraz zimowa stacja TOPR. (Wikipedia)

Beskid (2012 m) – ostatni w kierunku wschodnim szczyt Tatr Zachodnich, położony pomiędzy Suchą Przełęczą (1950 m) a przełęczą Liliowe (1952 m). Beskid znajduje się w grani głównej Tatr, którą biegnie tu granica słowacko-polska.
Z uwagi na swoje położenie jest łatwo osiągalny z Kasprowego Wierchu. Jest też bardzo często odwiedzany. Leży bowiem na popularnym graniowym szlaku turystycznym, często też wchodzą na niego turyści przyjeżdżający kolejką na Kasprowy Wierch i odbywający krótki spacer granią w kierunku przełęczy Liliowe. (Wikipedia)

Za oknem pogoda prawie letnia, a ja powracam w zimowe klimaty. W lutym tego roku wybrałem się turystycznie na parę dni do Poronina. Wśród tych kilku dni wygospodarowałem jeden dzień na dłuższą wyprawę górską. Postanowiłem wejść z Zakopanego (Kuźnice) na szczyt Kasprowy Wierch (1987m n.p.m.), a później na Beskid(2012m n.p.m.). Rzut oka na prognozy pogody i ... niestety prognozy nie były zbyt dobre. Jednak wobec tego że nie było do dyspozycji innego dnia wolnego i tak byłem "skazany" na ten konkretny dzień. Jak się później okazało prognozy pogody się sprawdziły w 100% -> ale tylko do wysokości 1800 - 1900 m n.p.m. Powyżej pogoda już była duuuużo lepsza. :-)

Widok z Beskidu(2012m n.p.m.) na Kasprowy Wierch (1987 m n.p.m.)