wtorek, 22 lipca 2014

Kamienna Góra (Góry Bystrzyckie)


Lato 2014.

Kamienna Góra (niem. Steinberg, 704 m n.p.m.) – szczyt w Sudetach Środkowych w północno-wschodniej części Gór Bystrzyckich nad Przełęczą Sokołowską w okolicy wsi Pokrzywno koło Polanicy-Zdroju w województwie dolnośląskim.
Część szczytowa góry usiana jest głazami tworzącymi rumowisko skalne. Na szczycie znajduje się punkt widokowy na Polanicę-Zdrój, nieco już zarośnięty, dawniej stanowił popularny punkt wycieczek kuracjuszy z Polanicy-Zdroju.
(Wikipedia)

Pewnego dnia spędzając miło czas w Polanicy Zdrój postanowiłem, że czas zapoznać się trochę bliżej z Górami Bystrzyckimi. Jakoś nigdy nie miałem okazji spacerować po tym paśmie - a właśnie nadarzyła się ku temu okazja. Wybór padł na spacer w kierunku Kamiennej Góry (704m n.p.m.). Oprócz atrakcji w postaci samego szczytu i jego okolic, dodatkowym interesującym punktem na trasie miały być ruiny/pozostałości pruskiego fortu Fryderyka. Z fortem związana jest zabawna historia skoku miejscowego ekscentryka, Augusta Ponzela (upamiętnionego tabliczką z 1887 r. na szczycie fortu). Zainteresowanych odsyłam do sieci (internet).

Wierzchołek Kamiennej Góry (704m n.p.m.)

poniedziałek, 7 lipca 2014

Kieżmark (Kežmarok, Słowacja)


Zima 2014.

Kieżmark, Kiezmark (słow. Kežmarok, węg. Késmárk, niem. Käsmark / Kesmark) – miasto powiatowe we wschodniej Słowacji, w kraju preszowskim, w historycznym regionie Spisz. Nazwa miasta pochodzi od niemieckiego złożenia Käsemarkt, oznaczającego „targ serowy”.
Miasto leży na wysokości 626 m n.p.m. w Kotlinie Popradzkiej, u ujścia rzeczki Ľubica do Popradu. Liczba mieszkańców miasta wynosi 17 241 osób (2002), powierzchnia miasta – 24,83 km².
(Wikipedia)

Pewnego dnia podczas naszego pobytu w Poroninie postanowiliśmy, że odwiedzimy słowackie miasto Kieżmark (słow. Kežmarok). Z opisu w necie to małe miasto zapowiadało się jako bardzo ciekawe turystycznie: zarówno pod względem krajobrazowym (Tatry na tle zabudowań miasta), jak i pod względem architektonicznym (zabytkowy zespół miejski reprezentujący wszystkie style, począwszy od gotyckiego). Niestety, kiepska pogoda nie pozwoliła cieszyć się przepięknymi widokami na Tatry ale na szczęście pozwoliła na bliższe zapoznanie się z centrum Kieżmarka.

Rynek z ratuszem w Kieżmarku