Lato 2013.
Strzegom (niem. Striegau) – miasto w woj. dolnośląskim, w powiecie świdnickim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Strzegom. Wielki ośrodek kamieniarski – duże kopalnie granitu strzegomskiego. Miasto Strzegom należy do Aglomeracji wałbrzyskiej.
Według danych z 31 marca 2011 miasto liczyło 16 963 mieszkańców.(Wikipedia)
Według danych z 31 marca 2011 miasto liczyło 16 963 mieszkańców.(Wikipedia)
Kilka lub kilkanaście razy w ciągu roku przejeżdżam przez miasto Strzegom, ale nigdy jakoś nie miałem okazji zobaczyć je z bliska. Pewnego wakacyjnego dnia postanowiłem to zmienić i odwiedziłem polską stolicę granitu. Oprócz zobaczenia samego miasta postanowiłem odwiedzić również Wzgórza Strzegomskie, a konkretnie najwyższe wzniesienie tychże wzgórz, położone bardzo blisko miasta – górę Krzyżową o wysokości 354 m n.p.m. Wycieczka zatem została podzielona na dwie części, na spacer po centrum Strzegomia i na wejście na górę Krzyżową.
Rynek w Strzegomiu
Strzegomski rynek
Po kilkugodzinnym pobycie w Strzegomiu i jego okolicy można je podsumować bardzo podobnie jak inne miasto w pobliżu Wrocławia, które odwiedziłem dwa lata temu: Oławę. Coraz bardziej widać starania o ładny wygląd miasta.
W centrum miasta bardzo ładnie prezentują się odnowione kamienice oraz zadbane uliczki z nowymi klombami, ścieżkami spacerowymi itd. Niestety mimo tych starań Rynek w Strzegomiu nie przypadł mi do gustu. Podobnie jak w Oławie (ale tutaj w dużo większej skali) całe wrażenie psują oczywiście po-socjalistyczne budynki/bloki. Ale cóż...
Broni się natomiast doskonale duża i robiącą dobre wrażenie gotycka bazylika pw. śś. ap. Piotra i Pawła - najcenniejszy zabytek w całym mieście i zarazem jeden jeden z największych kościołów na Dolnym Śląsku. Ponadto w mieście można zobaczyć kilka ładnych kościołów (św. Antoniego!) oraz mury obronne.
Broni się natomiast doskonale duża i robiącą dobre wrażenie gotycka bazylika pw. śś. ap. Piotra i Pawła - najcenniejszy zabytek w całym mieście i zarazem jeden jeden z największych kościołów na Dolnym Śląsku. Ponadto w mieście można zobaczyć kilka ładnych kościołów (św. Antoniego!) oraz mury obronne.
Okolice rynku w Strzegomiu
Jedna z uliczek w pobliżu rynku w Strzegomiu
Bazylika pw. śś. ap. Piotra i Pawła w Strzegomiu
Zadbane ogrody nieopodal bazyliki w Strzegomiu
Kościół św. Antoniego w Strzegomiu
Będąc w Strzegomiu na pewno warto zrobić sobie krótki spacer na Górę Krzyżową, najwyższe wzniesienie Gór Strzegomskich. Góra ta należy do Korony Sudetów Polskich. Ciekawa ścieżka na szczyt w większości poprowadzona jest lasem. Na szczycie znajduje się kamienna platforma widokowa z wiodącymi na nią schodkami oraz krzyż, od którego góra wzięła nazwę, a który postawiono w 1845 w stulecie bitwy pod Dobromierzem w czasie wojen śląskich.
Myślę, że warto odwiedzić naszą stolicę granitu. Łącząc zwiedzanie miasta z spacerem po okolicznych wzgórzach turysta nie powinien się zbytnio nudzić... :-)
Ścieżka na szczyt Góry Krzyżowej w pobliżu Strzegomia
Schodki prowadzące na szczyt Góry Krzyżowej
Góra Krzyżowa (354m n.p.m.) nieopodal Strzegomia
Panorama Strzegomia- widok z Góry Krzyżowej
Szczyt Góry Krzyżowej blisko Strzegomia
Centrum Strzegomia widoczny z góry Krzyżowej. Na dalszym tle - bazylika Strzegomska
A to ci dopiero, nie byłam, nawet nie wiedziałam, że tak blisko Strzegomia jest taki punkt widokowy, a przejeżdżam tamtędy kilkadziesiąt razy w roku!
OdpowiedzUsuńMuszę skorzystać z Twojej podpowiedzi jeszcze tej jesieni, koniecznie.
Strzegom kojarzy mi się jeszcze z czasami szkolnymi i brulionami kratkowanymi Unipap Strzegom :)
OdpowiedzUsuńFaktycznie kamieniczki ładne i jeszcze ta Bazylika z kamienia fajnie wygląda, a rynek nie specjalnie zachwyca ale może ma swój klimat np wieczorem.
OdpowiedzUsuńW Strzegomiu zdarzało mi się być wyłącznie przejazdem. Mam nadzieję, że całe miasto wygląda tak, jak u Ciebie na zdjęciach. Wszystko takie estetyczne. Bo to, że uwielbiam Twoje zdjęcia to już inna historia.
OdpowiedzUsuńRynek zabudowany budynkami - klockami, wygląda nieco podobnie jak nasz w Ostródzie na szczęście broni się czystością, kolorami i kwiatami. Ale kościoły przepiękne, mam nadzieję, że będzie też reportarz z wnętrz. Pozdrawiam;)
OdpowiedzUsuńPiękne miasto, nie wiedziałam, no i fantastyczna Góra z której rozciąga sie piekny widok. Czy jest jakis drogowskaz jak tam wejść?
OdpowiedzUsuńŚwietne zdjęcia ze Strzegomia. To miasto od razu kojarzy mi się z granitem. Jak widać Strzegom nie tylko granitem stoi. Ładna i zadbana miejscowość. A bloki? No cóż, muszą stać. Tam też ktoś mieszka.
OdpowiedzUsuńPięknie położone miasto. Może być celem samym w sobie jako miejsce wycieczki. Przyciąga zabytkami i czystością. Fajnie pokazane.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam.
Widać jak wielu przypadkach na Śląsku, że połączono stare poniemieckie z nowym kiepskiej jakości. ;)
OdpowiedzUsuńA jednak miasta na DŚ dalej mają swój urok. Paczków czy Otmuchów są przesympatyczne, tylko pewnie kasy mało.
Dzień dobry! :) czy jest możliwość skontaktowania się z autorem bloga mailowo?
OdpowiedzUsuńw dawnych czasach jeździło się do Strzegomia po kamień.
OdpowiedzUsuńŁadnie pokazałeś to miejsce:)
Ciekawe miejsce na weekendowy wypad, można połączyć zwiedzanie miasta ze spacerem na górę skąd można podziwiać wspaniałe widoki. :)
OdpowiedzUsuńWitaj :)
OdpowiedzUsuńStrzegom kojarzy mi się z zakładami papierniczymi. Kilka razy przejeżdżałam przez to miasto pędząc do Bolkowa na festiwal muzyczny, ale nigdy nie zatrzymałam się na dłużej żeby zwiedzić. A szkoda.
Kościół przecudownie gotycki :)Uwielbiam takie.
Pozdrawiam - zazdrosna piękne zdjęcia ;)
Z tej zazdrości zgubiłam literkę "o", ale z pewnością się domyśliłeś o co mi chodzi :)
OdpowiedzUsuńKościół św Antoniego- przepiękny!
OdpowiedzUsuńhttp://arthome.bloog.pl/id,338306795,title,KONKURS-fotograficzny,index.html
OdpowiedzUsuńWspaniałe zdjęcia, zapraszam do wzięcia udziału w konkursie!
pozdrawiam
Sylwia
Na tej górze nigdy nie byłam, ale Strzegom jakoś mnie nie zachwyca za to Twoje zdjęcia już tak.
OdpowiedzUsuńŁadne miasteczko, warte odwiedzenia. Piękne kamienice. Pozdrawiam :)
OdpowiedzUsuńCzasem warto się zatrzymać po drodze. Ileż to razy mijam to miasteczko jadąc z Wrocławia do Jeleniej Góry. Trzeba kiedyś się zatrzymać i pozwiedzać.
OdpowiedzUsuńStrzegom po mału odzyskuje blask. Pamiętam jeszcze 10-12 lat temu, było to miasteczko raczej zaniedbane i nie wróżące dobrze na przyszłość. A tu proszę...
OdpowiedzUsuńNa Górze Krzyżowej nie byłem niestety, a faktycznie, jest to chyba najlepszy punkt widokowy Wzgórz Strzegomskich.
Tak to jest z takimi miasteczkami, że są w nich perełki, które w odpowiednim kadrze dodatkowo nabierają uroku, a całe otoczenie to już szara rzeczywistość. Ważne, żeby te perełki wyławiać.
OdpowiedzUsuńGóra Krzyżowa - jeden z najlepszych punktów widokowych: widok od Wrocławia aż po Szrenicę, wchodząc na sąsiedni szczyt Górę Świętego Jerzego mamy widok na pozostałą cześć (Góry i Pogórze Kaczawskie, Legnica).
OdpowiedzUsuńByłam w Strzegomiu, niestety nie zdążyłam wejść na Górę Krzyżową jedynie pozwiedzać miasteczko, które zrobiło na mnie świetne wrażenie. Chętnie wrócę w tamte rejony :)
OdpowiedzUsuńMoim zdaniem, to jest miasto jeszcze bardzo niedocenione. A przecież z Wrocławia nie jest tak daleko;)
OdpowiedzUsuńOstatni raz na dłużej odwiedziłam Strzegom na imprezę motocyklową w zeszłe lato. Lubię to miasteczko, często jestem przejazdem :)
OdpowiedzUsuń