czwartek, 3 stycznia 2013

Oleśnica (Dolny Śląsk)

Jesień 2012. 

Oleśnica – miasto i gmina w województwie dolnośląskim, w powiecie oleśnickim, położone na lewym brzegu rzeki Oleśnicy (dopływ Widawy). Pod względem geograficznym Oleśnica leży na Nizinie Śląskiej na wysokości 150 m n.p.m.
Historycznie leży na Dolnym Śląsku. W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do województwa wrocławskiego.(Wikipedia)
 

Niedawno miałem okazję być w Oleśnicy, dość dużym mieście (około 37 tys. mieszkańców) w pobliżu Wrocławia. Zawsze chciałem je odwiedzić, ale nigdy jakoś nie było specjalnej ku temu okazji. Już wcześniej słyszałem o Oleśnicy jako mieście z dość ładną starówką i licznymi zabytkami. O ciekawej historii Oleśnicy można poczytać na licznych stronach internetowych poświęconych temu miastu. 
Jakoś udało się wygospodarować trochę wolnego czasu i w godzinach mocno popołudniowych przespacerowałem się po oleśnickim rynku i jego okolicach. Niestety czasu nie miałem zbyt dużo, bardzo szybko zrobiło się ciemno. Na dodatek okazało się, że główne atrakcje miasta takie jak zamek oraz wieża Bramy Wrocławskiej są już zamknięte. Jednak mimo tego uważam, że moja krótka wizyta była bardzo udana i mam zamiar z pewnością do Oleśnicy wrócić, ale już w innej porze roku...

Ratusz w OleśnicyRynek w Oleśnicy
Kamieniczki na rynku w Oleśnicy

Miasto Oleśnica podsumować można (o ile w ogóle można po tak krótkiej wizycie ;-) ) bardzo podobnie jak inne miasto w pobliżu Wrocławia, które odwiedziłem rok temu: Oławę. Bardzo ładnie prezentuje się praktycznie cały rynek, a szczególnie ładnie odnowiony ratusz. Niektóre kamienice są na prawdę bardzo ładnie odnowione. Całe wrażenie trochę psują w tej okolicy oczywiście po-socjalistyczne budynki (dom handlowy, niby-kamienice itd...), ale wielkiej tragedii nie ma... Mury obronne, wieża Bramy Wrocławskiej, kilka ładnych kościołów oraz zamek tylko dopełniają dobre wrażenie jakie wywiera na mnie Oleśnica... Turysta nie powinien się tutaj nudzić...

Kościół - bazylika par. pw. św. Jana Apostoła


Wnętrze bazyliki par. pw. św. Jana Apostoła


Brama Wrocławska


Wieża Bramy Wrocławskiej


Zamek w OleśnicyNiestety, jak już pisałem czasu nie miałem zbyt wiele. Nie udało mi się wielu rzeczy odwiedzić i np. w pełni zobaczyć zamek, który z pewnością warty jest tego. Ale jednak myślę, że dzięki temu będzie okazja ponownie odwiedzić to ładne miasto. :-)

Ratusz w Oleśnicy


Rynek w Oleśnicy


Okolice Rynku w Oleśnicy20 komentarzy:

 1. Piękne zdjęcia :D
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. Oleśnica pięknie się prezentuje na twoich zdjęciach, byłam dawno temu, warto ją zobaczyć:) Pozdrawiam, Ania.

  OdpowiedzUsuń
 3. Zamek, Brama i Rynek jako generalka - fantazja. Bloki i pseudokamienice - ohyda. Ale to standard w tych okolicach. Całość jednak broni się bez problemów - wpis bardzo zachęcający do wizyty w mieście :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetne miejsce! Bardzo fajnie wygląda kościół i brama, szkoda że nie widziałam na żywo!
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo mi się podoba bazylika i zamek. Widać, że to czyste i zadbane miasteczko, które ma dużo uroku nawet teraz, zapewne jeszcze ładniejsze jest w lecie, kiedy zdobi je zieleń...

  OdpowiedzUsuń
 6. no właśnie, swego nie znacie... :)
  Wszystkiego dobrego w 2013!

  OdpowiedzUsuń
 7. Piękne miasteczko i uroczo pokazane. Drzewa na pierwszym wyszły nieziemsko.

  OdpowiedzUsuń
 8. Miałam przyjemność dojechać kiedyś z Wrocławia do Oleśnicy na rowerze ;) Naprawdę urocze miasteczko. Bardzo ładnie się prezentuje w zimowym zmierzchu. Też obiecuję sobie jeszcze go odwiedzić.

  Serdecznie pozdrawiam i życzę Ci szczęśliwego Nowego Roku!

  OdpowiedzUsuń
 9. piękna jest Oleśnica w Twoim wykonaniu:)

  OdpowiedzUsuń
 10. Byłem w Oleśnicy, ale pogoda była fatalna i wylądowałem na basenie. ;)Fotek brak, bo obiekty zaparowany :(

  Foty piękne ! Zapraszam do siebie :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Ładnie rynek wygląda, urokliwe kamieniczki na 4 zdjęciu, tylko zamek z elewacji trochę zaniedbany.
  Pozdrawiam :)))

  OdpowiedzUsuń
 12. A wiesz, że ja tam tylko raz byłam?tak specjalnie, żeby zobaczyć, bo przejazdem to nie jeden raz.
  bardzo ładnie ja pokazałes;)

  OdpowiedzUsuń
 13. Twoje zdjęcia udowodniły, że Oleśnica to piękne miasto. Nigdy w nim nie byłem, ale może mi się jeszcze to uda. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 14. Bardzo urocze miasto, świetne zdjęcia, chętnie bym ją zobaczyłam kiedyś na własne oczy. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Bardzo fajne zdjęcia i miasto :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Cudowne miasto, przepięknie oświetlone i jeszcze piękniej zaprezentowane na tych fotografiach:) Cudne zdjęcia:)

  OdpowiedzUsuń
 17. Piękne zdjęcia. przypomniałeś mi wiele wspaniałych wycieczek z przeszłości :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Bardzo fajne i klimatyczne dolnośląskie miasto, które niestety nie miałem jeszcze okazji bliżej poznać. Zawsze tylko jakoś przejazdem. Raz zatrzymałem się tam na obiad i pokręciłem nieco po rynku, ale to stanowczo za mało. Muszę tam zajrzeć na dłużej. Zdjęcia jak zwykle bezbłędne :)

  OdpowiedzUsuń

LinkWithin