sobota, 14 września 2013

Strzegom (Dolny Śląsk)

Lato 2013. 

Strzegom (niem. Striegau) – miasto w woj. dolnośląskim, w powiecie świdnickim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Strzegom. Wielki ośrodek kamieniarski – duże kopalnie granitu strzegomskiego. Miasto Strzegom należy do Aglomeracji wałbrzyskiej.
Według danych z 31 marca 2011 miasto liczyło 16 963 mieszkańców.(Wikipedia)
 

Kilka lub kilkanaście razy w ciągu roku przejeżdżam przez miasto Strzegom, ale nigdy jakoś nie miałem okazji zobaczyć je z bliska. Pewnego wakacyjnego dnia postanowiłem to zmienić i odwiedziłem polską stolicę granitu. Oprócz zobaczenia samego miasta postanowiłem odwiedzić również Wzgórza Strzegomskie, a konkretnie najwyższe wzniesienie tychże wzgórz, położone bardzo blisko miasta – górę Krzyżową o wysokości 354 m n.p.m. Wycieczka zatem została podzielona na dwie części, na spacer po centrum Strzegomia i na wejście na górę Krzyżową.

Rynek w Strzegomiu


Strzegomski rynekPo kilkugodzinnym pobycie w Strzegomiu i jego okolicy można je podsumować bardzo podobnie jak inne miasto w pobliżu Wrocławia, które odwiedziłem dwa lata temu: Oławę. Coraz bardziej widać starania o ładny wygląd miasta. 
W centrum miasta bardzo ładnie prezentują się odnowione kamienice oraz zadbane uliczki z nowymi klombami, ścieżkami spacerowymi itd. Niestety mimo tych starań Rynek w Strzegomiu nie przypadł mi do gustu. Podobnie jak w Oławie (ale tutaj w dużo większej skali) całe wrażenie psują oczywiście po-socjalistyczne budynki/bloki. Ale cóż...
Broni się natomiast doskonale duża i robiącą dobre wrażenie gotycka bazylika pw. śś. ap. Piotra i Pawła - najcenniejszy zabytek w całym mieście i zarazem jeden jeden z największych kościołów na Dolnym Śląsku. Ponadto w mieście można zobaczyć kilka ładnych kościołów (św. Antoniego!) oraz mury obronne.

Okolice rynku w Strzegomiu


Jedna z uliczek w pobliżu rynku w Strzegomiu


Bazylika pw. śś. ap. Piotra i Pawła w Strzegomiu
Zadbane ogrody nieopodal bazyliki w Strzegomiu


Kościół św. Antoniego w StrzegomiuBędąc w Strzegomiu na pewno warto zrobić sobie krótki spacer na Górę Krzyżową, najwyższe wzniesienie Gór Strzegomskich. Góra ta należy do Korony Sudetów Polskich. Ciekawa ścieżka na szczyt w większości poprowadzona jest lasem. Na szczycie znajduje się kamienna platforma widokowa z wiodącymi na nią schodkami oraz krzyż, od którego góra wzięła nazwę, a który postawiono w 1845 w stulecie bitwy pod Dobromierzem w czasie wojen śląskich. 

Myślę, że warto odwiedzić naszą stolicę granitu. Łącząc zwiedzanie miasta z spacerem po okolicznych wzgórzach turysta nie powinien się zbytnio nudzić... :-)

Ścieżka na szczyt Góry Krzyżowej w pobliżu Strzegomia
Schodki prowadzące na szczyt Góry Krzyżowej


Góra Krzyżowa (354m n.p.m.) nieopodal Strzegomia


Panorama Strzegomia- widok z Góry Krzyżowej


Szczyt Góry Krzyżowej blisko Strzegomia


Centrum Strzegomia widoczny z góry Krzyżowej. Na dalszym tle - bazylika Strzegomska

25 komentarzy:

 1. A to ci dopiero, nie byłam, nawet nie wiedziałam, że tak blisko Strzegomia jest taki punkt widokowy, a przejeżdżam tamtędy kilkadziesiąt razy w roku!
  Muszę skorzystać z Twojej podpowiedzi jeszcze tej jesieni, koniecznie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Strzegom kojarzy mi się jeszcze z czasami szkolnymi i brulionami kratkowanymi Unipap Strzegom :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Faktycznie kamieniczki ładne i jeszcze ta Bazylika z kamienia fajnie wygląda, a rynek nie specjalnie zachwyca ale może ma swój klimat np wieczorem.

  OdpowiedzUsuń
 4. W Strzegomiu zdarzało mi się być wyłącznie przejazdem. Mam nadzieję, że całe miasto wygląda tak, jak u Ciebie na zdjęciach. Wszystko takie estetyczne. Bo to, że uwielbiam Twoje zdjęcia to już inna historia.

  OdpowiedzUsuń
 5. Rynek zabudowany budynkami - klockami, wygląda nieco podobnie jak nasz w Ostródzie na szczęście broni się czystością, kolorami i kwiatami. Ale kościoły przepiękne, mam nadzieję, że będzie też reportarz z wnętrz. Pozdrawiam;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Piękne miasto, nie wiedziałam, no i fantastyczna Góra z której rozciąga sie piekny widok. Czy jest jakis drogowskaz jak tam wejść?

  OdpowiedzUsuń
 7. Świetne zdjęcia ze Strzegomia. To miasto od razu kojarzy mi się z granitem. Jak widać Strzegom nie tylko granitem stoi. Ładna i zadbana miejscowość. A bloki? No cóż, muszą stać. Tam też ktoś mieszka.

  OdpowiedzUsuń
 8. Pięknie położone miasto. Może być celem samym w sobie jako miejsce wycieczki. Przyciąga zabytkami i czystością. Fajnie pokazane.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 9. Widać jak wielu przypadkach na Śląsku, że połączono stare poniemieckie z nowym kiepskiej jakości. ;)

  A jednak miasta na DŚ dalej mają swój urok. Paczków czy Otmuchów są przesympatyczne, tylko pewnie kasy mało.

  OdpowiedzUsuń
 10. Dzień dobry! :) czy jest możliwość skontaktowania się z autorem bloga mailowo?

  OdpowiedzUsuń
 11. w dawnych czasach jeździło się do Strzegomia po kamień.
  Ładnie pokazałeś to miejsce:)

  OdpowiedzUsuń
 12. Ciekawe miejsce na weekendowy wypad, można połączyć zwiedzanie miasta ze spacerem na górę skąd można podziwiać wspaniałe widoki. :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Witaj :)
  Strzegom kojarzy mi się z zakładami papierniczymi. Kilka razy przejeżdżałam przez to miasto pędząc do Bolkowa na festiwal muzyczny, ale nigdy nie zatrzymałam się na dłużej żeby zwiedzić. A szkoda.

  Kościół przecudownie gotycki :)Uwielbiam takie.
  Pozdrawiam - zazdrosna piękne zdjęcia ;)

  OdpowiedzUsuń
 14. Z tej zazdrości zgubiłam literkę "o", ale z pewnością się domyśliłeś o co mi chodzi :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Kościół św Antoniego- przepiękny!

  OdpowiedzUsuń
 16. http://arthome.bloog.pl/id,338306795,title,KONKURS-fotograficzny,index.html
  Wspaniałe zdjęcia, zapraszam do wzięcia udziału w konkursie!
  pozdrawiam
  Sylwia

  OdpowiedzUsuń
 17. Na tej górze nigdy nie byłam, ale Strzegom jakoś mnie nie zachwyca za to Twoje zdjęcia już tak.

  OdpowiedzUsuń
 18. Ładne miasteczko, warte odwiedzenia. Piękne kamienice. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Czasem warto się zatrzymać po drodze. Ileż to razy mijam to miasteczko jadąc z Wrocławia do Jeleniej Góry. Trzeba kiedyś się zatrzymać i pozwiedzać.

  OdpowiedzUsuń
 20. Strzegom po mału odzyskuje blask. Pamiętam jeszcze 10-12 lat temu, było to miasteczko raczej zaniedbane i nie wróżące dobrze na przyszłość. A tu proszę...
  Na Górze Krzyżowej nie byłem niestety, a faktycznie, jest to chyba najlepszy punkt widokowy Wzgórz Strzegomskich.

  OdpowiedzUsuń
 21. Tak to jest z takimi miasteczkami, że są w nich perełki, które w odpowiednim kadrze dodatkowo nabierają uroku, a całe otoczenie to już szara rzeczywistość. Ważne, żeby te perełki wyławiać.

  OdpowiedzUsuń
 22. Góra Krzyżowa - jeden z najlepszych punktów widokowych: widok od Wrocławia aż po Szrenicę, wchodząc na sąsiedni szczyt Górę Świętego Jerzego mamy widok na pozostałą cześć (Góry i Pogórze Kaczawskie, Legnica).

  OdpowiedzUsuń
 23. Byłam w Strzegomiu, niestety nie zdążyłam wejść na Górę Krzyżową jedynie pozwiedzać miasteczko, które zrobiło na mnie świetne wrażenie. Chętnie wrócę w tamte rejony :)

  OdpowiedzUsuń
 24. Moim zdaniem, to jest miasto jeszcze bardzo niedocenione. A przecież z Wrocławia nie jest tak daleko;)

  OdpowiedzUsuń
 25. Ostatni raz na dłużej odwiedziłam Strzegom na imprezę motocyklową w zeszłe lato. Lubię to miasteczko, często jestem przejazdem :)

  OdpowiedzUsuń

LinkWithin