piątek, 15 czerwca 2012

Valtice (Czechy)

Wiosna 2012. 

Valtice(dawniej Valčice, niem. Feldsberg - miasto w Czechach, w kraju południowomorawskim.
Znajduje się tu wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1996 r. zamek Valtice z przyległym zabytkowym parkiem.
(Wikipedia) 

C.d. długiego weekendu majowego w Mikulovie.
Będąc kilka dni w Mikulovie raczej nie można pominąć odwiedzin w pobliskim (około 12km od Mikulova) miasteczku o nazwie Valtice. W 1996r. na listę UNESCO trafił nie tylko przepiękny zamek w Lednicach, ale również i pałac w Valticach. Jak się później okazało nie tylko słynny pałac w tym miasteczku jest wart uwagi.
Valtice - rynek


Pałac w Valticach

Pałac - Valtice

Pałac w Valticach - widok od parku

Pałac - Valtice

Na początek wielkie zaskoczenie... Okazuje się, że dojeżdżając do miasteczka Valtice największe wrażenie nie robi słynny pałac, ale bardzo duży barokowy kościół parafialny Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny z XVII wieku. Przechodząc przez rynek w kierunku pałacu można było też zauważyć bardzo ładny słup morowy z 1680r., ciekawy ratusz oraz fontannę zbudowaną w 1816r. z posągiem o kształcie dziewczyny z dzbankiem. W ogóle cały rynek bardzo mi się spodobał. Sam pałac nie zrobił na mnie wielkiego wrażenia. Owszem - dość duży, ciekawy, nawet ładny, z dość dobrze zadbanym dużym parkiem. Ale... nic mnie tutaj nie zachwyciło ani nie zaskoczyło w przeciwieństwie do np. pałacu/zamku w Lednicach. Wnętrz nie mieliśmy okazji zwiedzić, pałac otwarty był w tym okresie tylko do 17.00. Ja tym faktem strasznie rozczarowany nie byłem. ;-) 

Mimo wszystko wizytę w Valticach polecam. Dla turysty zabytek wpisany na listę UNESCO - to mówi samo za siebie. Ja natomiast od siebie poleciłbym zwrócenie większej uwagi na bardzo ładny rynek w Valticach i położonych tam kilka mniej słynnych, ale równie interesujących zabytków. :-)
Rynek w Valticach, fontanna z 1816r.

Valtice - kościół parafialny Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny

Rynek w Valticach - kościół parafialny i słup morowy

16 komentarzy:

 1. Urocze miasteczko, pałac bardzo mi się podoba, naprawdę piękny barok, taki jaki lubię choć osobiście kręci mnie styl romański.

  OdpowiedzUsuń
 2. Rzeczywiście, kościół robi wrażenie, zwłaszcza 'od tyłu'(?),od strony rynku kojarzy się z naszą bazyliką w Krzeszowie, nie sądzisz?
  Ale pałac też robi wrażenie, a może to Ty czarujesz?
  :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Czeskie miasteczka mają urok. Wszystko jedno, jaki styl prezentują. Mają urok i już. Właściwie to nie lubię baroku w architekturze, rzecz oczywiście subiektywna, ale w tym miasteczku ten kompleks pałacowy ma w sobie coś :
  Powiedziała O., wielbicielka gotyku:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Fantastyczne miasteczko, i budowle znakomite. Osobiście pałac mi bardziej pasuje, bo ja podobnie jak koleżanka w kropki wolę formy bardziej surowe niźli ozdobne. Ale szacunek dla budowniczych i dla tych, którzy utrzymali to wszystko w znakomitej formie!

  OdpowiedzUsuń
 5. Kościół wspaniały. Super miasteczko. Styl dopasowany fantastycznie. Tylko zwiedzać.
  :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Kolejne piękne czeskie miasto, wszystko takie zadbane i czyste. Często bywam w Czechach, pokazywany rejon też mam w planach. Świetne zdjęcia, wspaniale oddają urok tej miejscowości.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 7. Barok czy nie barok, piękne miejsce i warte obejrzenia. Alina.

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo ładne zdjęcia :) Miejsce warte obejrzenia
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 9. Piękne miasteczko. Czy tam wszystko jest takie zadbane, czy tylko Ty wybierasz takie obiekty? ;-) Mam wrażenie, że u nas wszystko popada w ruinę, a Czesi nie pozwalają na to u siebie.
  Pozdrawiam :-)

  OdpowiedzUsuń
 10. Kolejny super obiekt... pałac i miasto zachęcają do zwiedzenia... świetne zdjęcia, pozdrawiam:-)

  OdpowiedzUsuń
 11. Miasteczko bardzo sympatyczne i ładne. Świetne zdjęcia, a i widać pogoda się dobra trafiła. Czesi mają wspaniałe kościoły, ale rzadko je odwiedzają.

  OdpowiedzUsuń
 12. Ładne miasteczko i super zdjęcia, zachęcają do odwiedzenia tego zakątka. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 13. Śliczne zdjęcia :) Chętnie odwiedziłabym to miasteczko :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Piękne miejsce, zdjęcia śliczne!
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 15. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń

LinkWithin