wtorek, 18 marca 2014

Śnieżne Kotły (Karkonosze)

Zima 2013.

Śnieżne Kotły (niem. Schneegruben, czes. Sněžné jámy) – kotły polodowcowe w Karkonoszach, w południowo-zachodniej Polsce.
Śnieżne Kotły położone są w zachodniej części Karkonoszy (Śląski Grzbiet) między Wielkim Szyszakiem (1509 m n.p.m.) a Łabskim Szczytem (1471 m n.p.m.). W całości leżą w gminie Piechowice.
(Wikipedia)

Na zakończenie roku 2013 wymyśliłem sobie, że udam się w moje ulubione pasmo górskie (Karkonosze) w miejsce, które widziałem bardzo dawno temu, które jakoś zawsze pomijałem w moich ostatnich wędrówkach. To miejsce to Śnieżne Kotły. Oczywiście są one znane dla prawie każdego kto choć trochę zna Karkonosze. Moim zdaniem jest to jedno z najpiękniejszych i najatrakcyjniejszych miejsc w Karkonoszach i zarazem w całych Sudetach. Dodatkową atrakcją miał być fakt, iż podziwiać miałem kotły polodowcowe w sezonie zimowym.


Śnieżne Kotły w Karkonoszach
KarkonoszeSzczyt Śląskie Kamienie(1414m) w KarkonoszachKrajobraz ze szczytu Śląskie Kamienie(1414m)Szczyt Śląskie Kamienie(1414m) w KarkonoszachW stronę szczytu Czeskie Kamienie(1417m). Na dalszym planie Wielki Szyszak(1509m), z tyłu Śnieżne Kotły

Karkonosze

Trasa wycieczki miała przebieg następujący:
 • - start w Spindlerovym Mlynie (780m n.p.m.)
 • - Przełęcz Karkonoska (autobusem, 1198m.np.m.)
 • - Śnieżne Kotły (czerwonym szlakiem przez Śląskie Kamienie(1414m) i Czeskie Kamienie (1417m),
 • - Ceska Budka (czerwonym szlakiem przez Łabski Szczyt(1472m n.p.m.)
 • - czeskie schronisko Vrbatova bouda (żółtym szlakiem, 1397m n.p.m.)
 • - zejscie do Spindlerovego Mlyna (czerwonym szlakiem)

Z powodu tego, iż wjechaliśmy czeskim autobusem na Przełęcz Karkonoską (1198m n.p.m.), przewyższenie jakie było do pokonania w górę nie było duże - około 400 może 500m, natomiast przewyższenie w dół było większe - około 900m. Niestety zimy jakiej się spodziewałem po prostu nie było. Śnieg oczywiście był na większości trasy ale np. drzewa nie były przykryte białym puchem. Panowały warunki raczej jesienno-zimowe, powiedziałbym nawet, że jesienne. Na szczęście to była jedyna rzecz, która mnie rozczarowała. Prognoza pogody oczywiście się sprawdziła w 100%, cały czas podczas wędrówki była piękna słoneczna aura. Ponieważ wycieczka odbyła się w środku tygodnia to mimo takiej wspaniałej pogody turystów na szlakach było niewiele, prawdę mówiąc to spotkaliśmy chyba ze dwie osoby (sic!)... Dziwne... Oczywiście ja jak zwykle tym faktem bardzo się nie martwiłem.:-)


Karkonosze, z widokiem na Śnieżkę(1602m n.p.m.)Szczyt Wielki Szyszak(1509m), z tyłu Śnieżne Kotły

Telewizyjna stacja przekaźnikowa na Śnieżnych KotłachW pobliżu Śnieżnych Kotłów. Widok na Wielki Szyszak(1509m)Cóż można napisać... Kotły oczywiście nie rozczarowały, zarówno one jak i krajobrazy, które mogliśmy oglądać bardzo nam się podobały. :-)
Wtedy myślałem, że to będzie moje ostatnie spotkanie w tym sezonie ze śniegiem. Jednak się myliłem... Ale o tym innym razem. :-)Śnieżne Kotły w Karkonoszach

22 komentarze:


 1. Pięknie tam o każdej porze roku, a my wybieralismy się tej zimy i znów nie doszlismy, niestety.

  OdpowiedzUsuń
 2. Oj bardzo lubię to miejsce :) Piękne zdjęcia!

  OdpowiedzUsuń
 3. Piękne zdjęcia! Karkonoskie krajobrazy muszą robić niesamowite wrażenie na żywo :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Robi się ciepło na sercu, gdy widzi się ukochane miejsca, w tak cudnej scenerii. Ech ty pogodowy szczęściarzu...;):)

  OdpowiedzUsuń
 5. Piękne zdjęcia i wspaniałe widoki. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. W Karkonosze mam dość daleko, zatem chwała blogom, na których chociaż mogę pooglądać je sobie na fotografiach :) Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 7. kotły jak kotły, oczywiście piękne, ale ten budynek radiowotelewizyjny - pierwsza klasa!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O toto, popieram w stu procentach!

   Usuń
 8. Ładna pogoda, chociaż faktycznie w tym roku bardzo słabo ze śniegiem jest.
  Ile kosztuje wjazd autobusem na przełęcz?

  OdpowiedzUsuń
 9. Jaka przejrzystość! Piękne , czyste zdjęcia :-) Górskie krajobrazy, zimową porą, robią niesamowite wrażenie! Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 10. Ale piękne Karkonosze, zdjęcia wspaniałe. Pozdrawiam. Alina z Italii.

  OdpowiedzUsuń
 11. Rewelacja! Piękne, czyste foty. Zima na zdjęciach jak żywa. Widoki miałeś bajeczne i widoczność tego dnia była rewelacyjna. Aż zazdroszczę.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 12. Pięknota :) Kolory jak w Karakorum. :)
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Świetne zdjęcia. Polecam inną ciekawą galerię z wnętrza Śnieżnych Kotłów karpacz.net/news/turystyka/artykul/we-wnetrzu-snieznych-kotlow

  OdpowiedzUsuń
 14. cudowne miejsce, jak z bajki:)

  OdpowiedzUsuń
 15. Piękne fotografie, piękne miejsce :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Uwielbiam Śnieżne Kotły w scenerii mocno zimowej, kiedy dodatkowo ta stacja przekaźnikowa jest niesamowicie oszroniona.

  OdpowiedzUsuń
 17. Wspaniały widok, piękne miejsce:) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 18. Widok piękny, to miejsce ma w sobie wiorstą magię. a w dodatku widać że ten kto robił te zdjęcia zna się na fotografii.

  OdpowiedzUsuń
 19. Wspaniałe miejsca. Uwielbiam krajobrazy. Mam nawet ulubioną galerię z takimi widoczkami.

  OdpowiedzUsuń

LinkWithin