środa, 3 lipca 2013

Górne Diery (Mała Fatra, Słowacja)

Lato 2011. 

Górne Diery (słow. Horné diery) – zespół głębokich dolin o charakterze skalnych kanionów w północno-wschodniej części tzw. Krywańskiej Małej Fatry na Słowacji. Położony jest pomiędzy masywami Małego i Wielkiego Rozsutca oraz Bobotów. Nazwa w języku słowackim oznacza po prostu "dziury", co w wystarczającym stopniu oddaje charakter tych obiektów.
Całość obszaru Dier znajduje się na terenie Parku Narodowego Mała Fatra, w granicach rezerwatu przyrody Rozsutec.
Wszystkie trzy kaniony są udostępnione turystycznie i wyposażone w trudniejszych miejscach w system schodków, drabinek, pomostów i poręczy, pierwotnie drewnianych, obecnie w większości stalowych. Wiodą nimi znakowane szlaki turystyczne.
(Wikipedia)
 

Po dość długiej przerwie powracam do blogowania... :-) 
Od kiedy zobaczyłem na zdjęciach obrazy z wędrówek po niewielkim paśmie górskim w Słowacji o nazwie Mała Fatra - zawsze chciałem je odwiedzić i przekonać się czy jest ono rzeczywiście takie piękne, czy tylko bardzo fotogeniczne... 
Latem 2011 roku udało się wygospodarować cały wolny weekend (dwa dni) i pojechać do dużej wioski Terchova na Słowacji. Samej wioski praktycznie nie zwiedzałem, jedynie udało się zobaczyć wielki stalowy pomnik Janosika :-). Terchova była bowiem jedynie punktem wypadowym w pasmo Małej Fatry. 
Pierwszym punktem programu było obejrzenie i przejście jedną z tras po Dierach. Do przyjrzenia się z bliska tym pięknym dolinom zostały wytypowane dwa takie wąwozy: Górne Diery i Tesna Rizna.

Górne Diery (słow. Horne Diery)

Początek wycieczki ma miejsce w Stefanovej - bardzo małej wsi w pobliżu Terchovej na wysokości około 630m n.p.m. Początkowo prowadzi nas żółty szlak w kierunku polany Vrch Podžiar (750 m n.p.m.), a później w kierunku węzła szlaków na granicy Dolnych Dier i Górnych Dier. W stronę Górnych Dier, a później również Tesnej Rizny kroczymy szlakiem niebieskim. Koniec pierwszej części wyprawy to przełęcz Medzirozsutce (1200m n.p.m.).

Start wycieczki - Parking w Stefanovej (630m n.p.m.))


Polana Vrch Podžiar (750 m n.p.m.)


Górne Diery (słow. Horne Diery)

Mimo iż Diery nie były dla mnie główną atrakcją w paśmie Mała Fatra to trzeba przyznać, że naprawdę są one bardzo atrakcyjne turystycznie. Myślę, że nawet warto pojechać w tamte okolice dla nich samych. Spore wrażenie robią trasy przechodzące przez te niesamowite kaniony. Nietypowy klimat tworzy roślinność, czasami wyglądająca jak w dżungli a czasami jak w wysokich górach... Trzeba się liczyć z pokonaniem niezliczonych kładek, mostków, drabin... czasami trzeba (szczególnie gdy jest mokro) wykorzystać "żelazne" ułatwienia czyli łańcuchy, klamry itd... Podążając ścieżkami po Dierach nie da się uniknąć wilgoci, a nawet niewielkiego zamoczenia części ubioru. Trzeba mieć to na uwadze wybierając się tam. 
Polecam wszystkim bardzo serdecznie cały rejon słowackich "dziur". :-)
13 komentarzy:

 1. Pięknie. Może kiedyś się tam wybiorę, bo te tereny to jak na razie dla mnie czysty folklor :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ciekawa i malownicza wycieczka, a zarazem też trudna trasa. I wspaniałe zdjęcia, jak zawsze... Pozdrawiam serdecznie, Ania.

  OdpowiedzUsuń
 3. Do pogody, to Ty masz szczęście do pozazdroszczenia!
  Piękne miejsce, wpisuję na listę:)

  Jesteś już, czy znów masz zamiar przepaść na dłużej?

  OdpowiedzUsuń
 4. Ale tam pięknie :) I na zdjęciach i w rzeczywistości pewnie też. A może i jeszcze ładniej? W końcu żadne zdjęcie nie zastąpi widoku na żywo i górskiego wietrzyku na twarzy :)
  Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ale tam ślicznie. :)
  Krajobrazy bajkowe :)
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 6. Oprócz oczywistej urody krajobrazu, boskie te drabinki i pomosty :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Wspaniałe miejsce. Wspominam moja wędrówkę tymi malowniczymi wąwozami. Spacer po kładkach i drabinach niezapomniany. Pięknie to oddałeś na zdjęciach. Czekam na ciąg dalszy.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 8. Super miejsce, ta kładka jest świetna!
  pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Piękne, marzy mi się Fatra, może kiedyś...Alina

  OdpowiedzUsuń
 10. Piękne zdjęcia :) Takiej pogody brakowało nam podczas wypadu w Horne Diery dwa miesiące temu :) A Diery faktycznie są urocze.
  Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Przepiękne miejsca, bardzo malowniczo wygląda. Spacer po kładkach może być ciekawym przeżyciem. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Witam! Super zdjęcia i pomysł na wycieczkę! Jak zwiedzaliśmy zamek w Strecnie widać było z niego Małą Fatrę i naprawdę aż chciało się tam pojechać! Teraz przy następnej okazji się tam wybierzemy! Aktualnie planuję wypad na poczatku sierpnia na Babią Górę Percią Akademików, czyli także Waszym śladem! Pozdrawiam! Krzysiek

  OdpowiedzUsuń

LinkWithin