poniedziałek, 25 marca 2013

Cieszyn (Śląskie)

Zima 2012. 

Cieszyn – (czes. Těšín, niem. Teschen, łac. Tessin) – miasto w południowej Polsce, w województwie śląskim, w powiecie cieszyńskim, którego władz jest siedzibą. Leży na Pogórzu Śląskim, nad Olzą. Współczesne administracyjne pojęcie „miasto Cieszyn” odnosi się do prawobrzeżnej części, stanowiącego pod względem przestrzennym i społecznym jedną całość, ośrodka miejskiego, którego część lewobrzeżna należy do Czech i nosi oficjalną nazwę „Czeski Cieszyn”.(Wikipedia) 

Cieszyn, podobnie jak miasto Ustroń, kilka razy już zdarzało mi się zobaczyć, lecz odbywało się to zawsze jedynie przez szybę samochodu. Wreszcie w okolicach końca roku 2012 udało się wygospodarować kilka godzin i pospacerować po centrum Cieszyna. Niestety kilka godzin wystarczyło jedynie na Rynek i kilka uliczek w jego pobliżu. Nie starczyło czasu nawet na zamek, nie wspominając o całym czeskim Cieszynie. Wielka szkoda... Ale cóż... może dzięki temu będzie jeszcze okazja wrócić do Cieszyna... Albowiem centrum miasta zrobiło na mnie duże i pozytywne wrażenie... :-)

Cieszyn - Rynek


Rynek


W pobliżu Rynku w Cieszynie


Rynek w Cieszynie

O burzliwej i bardzo ciekawej historii miasta Cieszyn można oczywiście przeczytać w sieci... 
Ja, o ile w ogóle mogę po kilkugodzinnym pobycie w centrum stolicy Śląska Cieszynskiego, oceniam miasto bardzo dobrze. Przepiękny Rynek, klimatyczne uliczki od razu zrobiły na mnie duże wrażenie... Już teraz wiem, że to nie wszystko co ma do zaprezentowania miasto Cieszyn. Pozostaje rotunda, wieża Piastowska, pałac, spora liczba kościołów, itd... Krótko mówiąc obiecałem sobie, że na pewno do Cieszyna wrócę i obejrzę wszystko to co tym razem po prostu nie zdążyłem... 
A wszystkim oczywiście bardzo polecam odwiedzenie miasta Cieszyn. :-)

Rynek w Cieszynie18 komentarzy:

 1. Cieszyn piękny, a na Twoich zdjęciach wygląda po prostu bajecznie. Zastanawiam się jak to się dzieje, że na Twoich zdjęciach po prostu czuje się przestrzeń, (z pewnością znasz się na fotografowaniu) mógłbyś mi zdradzić jakiego aparatu używasz? Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. Cieszyn to b. ładne miasto. Wiele razy tam byłam podczas podróży do Czech, Austrii...
  Bardzo ładne zdjęcia :D
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Ładne zdjęcia już planujemy wycieczkę rowerową do Cieszyna :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Byłam tam kilka lat temu, na mnie też to miasto zrobiło bardzo miłe wrażenie!
  Piękne zdjęcia! Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Pogoda uwypukla atrakcje rynku. Pozdrawiam. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. No nic - nie ma wyjścia, bo już widziałem "reklamę" Cieszyna u koleżanki blogerki, a teraz jeszcze u Ciebie :) Też znam to miasto wyłącznie zza szyby, czyli nie znam wcale. Ale poznam!

  OdpowiedzUsuń
 7. Zadbane czyste miasto. Przynajmniej tak je odbieram. Ładne szerokie kadry.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 8. Lubię Cieszyn, dlatego z przyjemnością obejrzałam Twoje zdjęcia. gdy w Polsce świętowano jedne z pierwszych Walentynek, rynek przywitał mnie ogromną ilością czerwonych serc i baloników. te solidne, duże kamienice nadal pozostają jakby w sprzeczności z niskimi przedmieściami. A przy kolejnej wizycie w tym mieście polecam miejsce gdzie spotkali się książęta Rus, Czech i Polak. Szkoda, że nie ma zieleni, gdyż namawiam na grę w zielone, ale jest słoneczny, pogodny dzień!

  OdpowiedzUsuń
 9. Świetnie wyciagnięte kolory. Podoba mi sie.

  OdpowiedzUsuń
 10. Byłem tam jeszcze za czasów podstawówki w połowie lat 80. Niewiele zapamiętałem z tamtej wycieczki, choć kilka zdjęć gdzieś pozostało. Wydaje mi się jednak że od tamtego czasu miasto wypiękniało.

  OdpowiedzUsuń
 11. byłam raz, bardzo ładne miasto:)

  OdpowiedzUsuń
 12. Świetne zdjęcia. Myślę, że miasto powinno odkupić od Ciebie te zdjęcia i wykorzystać je na widokówki. Darmową reklamę już ma, bo chciałbym te miejsca zobaczyć na żywo. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 13. nigdy nie byłam w Cieszynie, a miasto wygląda ładnie i uliczki, jak wspomniałeś rzeczywiście klimatyczne.

  OdpowiedzUsuń
 14. Cieszyn jest pięknym miastem i lubię tam wracać. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Z przyjemnością przyznaję Ci wyróżnienie w "Liebster Blog", a jeśli masz ochotę zapraszam również do wzięcia uczestnictwa zabawie.

  OdpowiedzUsuń
 16. Cieszyn to ładne miasto i zawsze warto tam się wybrać. Zdjęcie magiczne:) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 17. cudowne, bardzo klimatyczne, uwielbiam:)

  OdpowiedzUsuń

LinkWithin