niedziela, 10 czerwca 2012

Palava - Sirotci hradek (Czechy)

Wiosna 2012. 

C.d. długiego weekendu majowego w Mikulovie.
Drugą wyprawą w pobliski Obszar Chronionego Krajobrazu Palava była wycieczka na jedno z najbardziej charakterystycznych wzniesień z Wzgórz Pawłowskich o nazwie: Stolova Hora i wysokości 458m n.p.m. Jego nazwa po części mówi trochę o jego kształcie. Wierzchołek Stołowej Góry ma kształt płaskiego stołu trochę przypominającego naszą górę w Górach Stołowych - Szczeliniec. Drugim celem wycieczki były ruiny gotyckiego zamku Sirotci hradek pochodzącego z XIIIw.
Pawłowskie Wzgórza. Widok ze szczytu Stolovej Hory w kierunku ruin zamku Sirotci Hradek, w tle wzgórze Devin.


Pawłowskie Wzgórza i Stolova Hora(458m n.p.m.)

W drodze na Stolovą Horę (Palava)

Widok z okolic szczytu Stolovej hory w kierunku Mikulova i wzgórza Svaty Kopecek

Początek wyprawy to miejsce, w którym oznakowany czerwony szlak turystyczny zbacza z asfaltowej drogi Mikulov - Klentnice i kieruje się na szczyt Stolova hora. Po osiągnięciu płaskiego szczytu szlak kieruje się później do ruin zamku i w końcu ponownie łączy się z drogą asfaltową w centrum Klentnic. Trasa nie jest długa, technicznie nie przedstawia oczywiście żadnych problemów. Jedynym wtedy naszym "małym" problemem był ogromny upał. :-) W przeciwieństwie do pierwszej wycieczki w Pavlovskie Vrchy na tej trasie praktycznie nie spotkaliśmy żadnych turystów. Na szczęscie szlak był doskonale oznaczony i z wyborem prawidłowej drogi nie było żadnych problemów.
Na szczycie Stolovej hory(458m), w tle wzgórze Devin(554m)

Widok ze szczytu Stolovej Hory w kierunku ruin zamku Sirotci Hradek, w tle wieś Klentnice i wzgórze Devin


Przebyta trasa okazała się bardzo widokowa, porównywalna do pierwszej wycieczki w Pawłowskie Wzgórza na górę Devin. Szczytem Stolovej Hory okazała się wielka płaska polana z bardzo ładnymi punktami widokowymi. Roztaczające sie stamtąd krajobrazy chyba mogą zadowolić każdego. Szczególnie widok w kierunku ruin zamku Sirotci hradek, naszego następnego celu wycieczki, i najwyższego wzgórza Palavy (Devin) zrobił na mnie wielkie wrażenie. Ruiny zamku okazały się również wspaniałym punktem widokowym. Sam zamek i jego najbliższe okolice ze sporą ilością ostańców i grup skalnych trochę przypominał mi klimaty naszej Jury Krakowsko-Częstochowskiej. 
Polecam wszystkim bez wyjątku. Trasa bardzo dobrze nadaje się na rodzinny spacer. :-)
Widok z ruin zamku Sirotci Hradek

Ruiny zamku Sirotci Hradek

Okolice ruin zamku Sirotci Hradek

Okolice ruin zamku Sirotci Hradek


Ruiny zamku Sirotci Hradek

18 komentarzy:

 1. cóż za widoki i zdjęcia:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ruiny zamku i widoczek z wsią w tle - ekstraklasa! Pozostałe również, bo mogę sobie popatrzeć na takie piękności bez ruszania się z domu - u mnie akurat pada i jest już ciemno, a tu tak pięknie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. U nas też pada i też jest ciemno :) Czytając Twoją relację znów zaczynamy planować kolejną wycieczkę, gdyby miała nie dojść do skutku to chociaż nacieszymy oczy tym co nam zaoferowaleś.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jak zwykle cudne zdjęcia dzięki którym mogę (jak to zauważył I am) jednocześnie pielęgnować mój ogródek i odbyć wycieczkę bez ruszania się z domu. Dziękuję, było pięknie!

  OdpowiedzUsuń
 5. Piękne zdjęcia z bardzo interesujących miejsc. Czechy warto odwiedzać. Są ładne i blisko. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 6. Ale super zdjęcia :D
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 7. Przepiękne miejsca!
  Masz rację, że klimatem zblizone do Jury, więc niby znajome, ale jednak inne, troszkę mi tez przypominają G.Stołowe po czeskiej stronie.
  I jak zwykle przepiękne zdjęcia, sie wie;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Świetnie położone te ruiny zamku. Skojarzyło mi się z zamkiem Kamieniec w Odrzykoniu, choć ten jest zdecydowanie bardziej malowniczy.
  Przepraszam, że się czepiam, ale w naszych Górach Stołowych jest Szczeliniec, a nie Strzeliniec ;-)
  Pozdrawiam :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Już poprawiłem, przepraszam i dziękuję za zwrócenie uwagi. Nie wiem dlaczego mi się w ten sposób napisało, ale na pewno to nie był "czeski błąd". :-)
   Pzdr.

   Usuń
 9. Super miejsce i zdjęcia. Już wiem, że w Czechach spędziłem zbyt mało czasu, zbyt mało zobaczyłem. Wszystko do nadrobienia z Twoim blogowym przewodnikiem. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo ciekawa relacja. Dużo fajnych ujęć i rozległych panoram. Miejsce rzeczywiście przypomina troszkę naszą Jurę, szczególnie ostatnie zdjęcia.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 11. Pięknie, pięknie. Nie mogę się napatrzeć na takie krajobrazy! Cudne zdjęcia Jacku.
  O.

  OdpowiedzUsuń
 12. Piękne widoki i fantastyczne miejsca. Odbyć wyprawę w czasie której można podziwiać takie niezwykłości to sama radość. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 13. Fantastyczne zdjecia, piękne miejsca obejrzałam je wiele razy....
  To był bardzo udany week-end. Poz.Alina

  OdpowiedzUsuń
 14. do pięknych zdjęć już u Ciebie przywykłam, po raz kolejny nie można oderwać oczu od widoków..

  OdpowiedzUsuń
 15. Piękne widoki! Przypominają pobliskie krajobrazy słowackie:) Okolice Mikulova i Znojma sa mi całkiem nieznane! Miło popatrzeć:) POzdrawiam, Ania.

  OdpowiedzUsuń
 16. Już chyba pisałam...ale muszę jeszcze raz - cudowne widoki!

  OdpowiedzUsuń

LinkWithin