piątek, 12 lipca 2013

Mały Rozsutec (Mała Fatra, Słowacja)

Lato 2011. 

Mały Rozsutec (1343 m n.p.m., słow. Malý Rozsutec) – charakterystyczny, skalisty szczyt w tzw. Krywańskiej części Małej Fatry, w Centralnych Karpatach Zachodnich na Słowacji.
Mały Rozsutec leży w północno-wschodniej części wspomnianej grupy górskiej, ok. 1600 m na północ od szczytu Wielkiego Rozsutca.
Szczyt Małego Rozsutca, choć niższy od Wielkiego, jest nieco trudniej od niego dostępny (na jednym z dwóch znakowanych wejść znajduje się fragment ubezpieczony łańcuchami). Pomimo to jest licznie odwiedzany. Wiodą na niego znakowane szlaki turystyczne.(Wikipedia)
 

Po zobaczeniu niesamowitych Górnych Dier i dotarciu na przełęcz Medzirozsutce (1200m n.p.m.) ukazują się główne cele wyjazdu w pasmo Małej Fatry - Mały Rozsutec(1343 m n.p.m.) i Wielki Rozsutec (1610 m n.p.m.). Dwa chyba najbardziej charakterystyczne szczyty w Małej Fatrze. "Na pierwszy ogień" idzie Mały Rozsutec. Wiedzie na niego początkowo szlak oznaczony czerwonym kolorem, a później już na sam szczyt droga oznaczona na zielono. Powrót na przełęcz Medzirozsutce niestety musi się odbyć tą samą trasą.

Mały Rozsutec (1343m n.p.m.) w paśmie górskim Mała Fatra


Krajobrazy w pobliżu Małego Rozsutca w Małej Fatrze


Przełęcz Medzirozsutce (1200m n.p.m.) w paśmie Mała Fatra


Mały Rozsutec (1343m n.p.m.)

Z przełęczy Medzirozsutce na szczyt Małego Rozsutca jest tylko około 143 metrów przewyższenia. W porównaniu do wejścia stąd na szczyt Wielkiego Rozsutca (około 400m przewyższenia) wydaje się bardzo niewiele. Jednak jak się później okazało wejście na Małego Rozsutca jest technicznie trudniejsze. Decydujący wpływ na ten fakt ma jedno miejsce na trasie (ubezpieczone łańcuchami), na którym przydaje się mała praca rąk przy podciąganiu się na kilka bardzo stromych skarp. Oczywiście nie jest to jakoś specjalnie trudne, ale trzeba mieć to na uwadze wybierając się na Małego Rozsutca. Poza tym jednym miejscem trasa na szczyt jest bardzo łatwa i przepiękna widokowo. Na szczycie czekają na nas niesamowite widoki i krajobrazy prawie na wszystkie strony świata. Ja byłem zachwycony...

Najtrudniejsze technicznie miejsce na trasie na Mały Rozsutec
Najtrudniejsze technicznie miejsce na trasie na Mały Rozsutec


Widok na przełęcz Medzirozsutce (1200m n.p.m.) z podejścia na szczyt Mały Rozsutec


Widok na przełęcz Medzirozsutce (1200m n.p.m.) i szczyt Wielki Rozsutec (1610m n.p.m.) z podejścia na szczyt Mały Rozsutec


Szczyt Mały Rozsutec (1343m n.p.m.) w paśmie górskim Mała Fatra

Wycieczkę na Małego Rozsutca tradycyjnie wszystkim polecam. :-) Jednego trochę trudniejszego bardzo stromego miejsca na trasie nie ma co się obawiać. Widziałem w tym miejscu nawet dzieci i spokojnie sobie poradziły. Myślę, że każdy o jako takiej sprawności fizycznej również poradziłby sobie. 
Jeszcze pierwszy dzień pobytu w Małej Fatrze się nie skończył a ja już wiedziałem, że to pasmo jest po prostu krajobrazowo niesamowite... :-)
Byłem naprawdę pod wielkim wrażeniem.

Krajobrazy fatrzańskie ze szczytu Małego Rozsutca m.in. wioska Terchova


Mały Rozsutec (1343m n.p.m.) w paśmie górskim Mała Fatra

17 komentarzy:

 1. Przepiękne zdjęcia :) W ogóle te rejony są niezwykle malownicze :) No i chyba masz szczęście do ładnej pogody na szlaku ;)
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Twoje zdjęcia - jak zwykle przepiękne - utwierdzają mnie w przekonaniu, że to jest miejsce, które powinnam zobaczyć na własne oczy.
  Obiecuję (sobie):)))

  OdpowiedzUsuń
 3. Planuję w przyszłości uderzyć na Małą Fatrę. Imponuje mi to pasmo (choć to nie Sudety ;)). Mój dobry kumpel jeździ tam prawie co roku i chwali sobie bardziej, niż przeludnione Tatry.

  OdpowiedzUsuń
 4. Piękne widoki z Małego Rozsutca :) Taka niepozorna górka, nieco przyćmiona "większym bratem" - Wielkim Rozustcem, a zdecydowanie warto ją odwiedzić.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Zdjęcia jak zwykle wspaniałe, faktycznie masz też fart do pogody. Krajobraz prześliczny, przypomina mi jako żywo Pre-Alpy tylko u nas są świerki a tam raczej buki i kasztanowce ale podobne ukształtowanie terenu. Żyję nadzieją, że kiedyś pójdę w Twoje ślady i zawitam w tamte strony.Serdecznie pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 6. Mała i Wielka Fatra to chyba jedne z najpiękniejszych miejsc na całym świecie ! (co potwierdza powyższy wpis)

  OdpowiedzUsuń
 7. Soczyste foty! Mam nadzieję w te wakacje zajrzeć w niedalekie regiony, choć już bez skikania po górkach, ale może chociaż coś z dołu uda się uchwycić :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Przepiękne góry! Góry jak marzenie:) - Będę musiała się w tamte strony kiedyś realnie wybrać! Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
 9. I zdjęcia, i góry niesamowicie piękne. Już mnie swędzą nogi...

  OdpowiedzUsuń
 10. I znów tęsknie za MF. :)
  Super relacja.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Wspaniała relacja, mnie też ten szczyt zauroczył :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Wspaniałe malownicze widoki, cudowna bajkowa kraina:) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 13. Ależ tam zielono i tak jakoś spokojnie :) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 14. Malowniczo, kolorowo, pięknie! :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Przepiękne widoki, aż chce się rzucić wszystko i tam jechać! :) Bardzo ciekawy blog. Pozdrawiam!

  http://lilith666.bloog.pl/

  OdpowiedzUsuń
 16. Pięknie. Kocham góry ! Czy te zdjęcie było robione z filtrem polaryzacyjnym ? :) Pozdrawiam, zapraszam do mnie!

  OdpowiedzUsuń

LinkWithin