wtorek, 4 listopada 2014

Wieliczka (Małopolskie)

Jesień 2014.

Wieliczka (niem. Groß Salze)– miasto powiatowe w województwie małopolskim, w powiecie wielickim, siedziba władz gminy miejsko-wiejskiej Wieliczka oraz władz powiatu. Według danych GUS z 31 marca 2014 miasto liczyło 21 441 mieszkańców.
Miejscowość rozwijała się od XIII w. jako ośrodek wydobywczy. Miasto ma głównie funkcję typowo turystyczną (kopalnia soli) i sypialnianą (aglomeracja krakowska). Miasto znane jest z unikatowej w skali świata kopalni soli, którą odwiedza ponad 1 mln turystów rocznie (dane od stycznia do grudnia 2012 mówią o 1,117 mln osób).
(Wikipedia)
Jak już pisałem przy prezentacji miasteczka Dobczyce, mój pobyt kilkudniowy w okolicach miast: Wieliczka i Dobczyce miał się nie ograniczać jedynie do zwiedzenia kopalni w Wieliczce. Jednak będąc w tych okolicach trzeba oczywiście zwiedzić kopalnię soli - jedną z największych atrakcji turystycznych w skali nawet całego kraju. Poza tą niewątpliwą atrakcją zachęcam również do spaceru po samej Wieliczce. Mnie udało się wygospodarować trochę czasu i pospacerować po okolicach Rynku i szybu Regis. Nie żałowałem. Miasto ma sporo do zaoferowania turystom.
Wieliczka - Rynek

Wieliczka - szyb Regis
Wieliczka - szyb Regis
Wieliczka - uliczka
Wieliczka - kościół Św. Klemensa

Z uwagi na ogromną kolejkę do kas zrezygnowaliśmy z głównej trasy turystycznej i zwiedziliśmy alternatywną trasę - trasę górniczą (początek w najstarszym szybie górniczym w Wieliczce Regis). Być może jest to mniej atrakcyjna trasa, ale według mnie bardzo ciekawa. W interesujący sposób każdy uczestnik (w stroju roboczym, z kaskiem i lampą!) poznaje w praktyce codzienne podziemne życie, a także tajniki górniczych tradycji i obrzędów. Polecam.

Samo miasto robi dobre wrażenie, o ile tak mogę powiedzieć po krótkim spacerze w samym centrum. Ładny Rynek (z ciekawym malowidłem 3D), kościółki, zamek, kamieniczki (niektóre odnowione, niektóre nie) - to wszystko może się podobać.
Jak zwykle zachęcam do odwiedzin Wieliczki i to nie tylko do kopalni soli. :-)
Wieliczka - Zamek Żupny
Wieliczka - Pałac Przychockich
Wieliczka - Rynek
Wieliczka - Rynek - malowidło 3D (Solne Miasto)
Wieliczka - Rynek


12 komentarzy:

 1. Wow, imponujace malowidlo. I chyba naprawde, naprawde bede musiala juz odwiedzic Malopolske!

  OdpowiedzUsuń
 2. Wieliczka to nie tylko kopalnia soli, warto pospacerować po mieście, mnie urzekł drewniany kościół, kawałek za centrum. Spędziłam tam dwa dni, jeden poświęciłam na zwiedzanie kopalni - obie trasy, a w drugi dzień resztę. Bardzo mi się podobało i chętnie tam wrócę.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Piękne to malowidło, kopalnia soli to oczywistość. Tak dawno tam byłem,że chętnie powrócę żeby sobie przypomnieć i porównać co się zmieniło.

  OdpowiedzUsuń
 4. Byliśmy tam kiedyś na przepysznych naleśnikach nieopodal rynku :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Fajne to malowidło - lubię takie rzeczy! W kopalni jeszcze nie byłem, raz to ze względu na kolejki, raz na ceny, ale rozumiem, że jakaś relacja z podziemi też będzie? :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No właśnie, też spodziewałem się jakiejś relacji z podziemi jednak, nie tylko z miasta ;)
   A w tych rejonach nie byłem, chociaż są bardzo znane.

   Usuń
  2. No niestety relacji z podziemi nie będzie... :-(
   Warunki jakie były na trasie (światło tylko z czołówek) nie pozwalały na jakieś sensowne zdjęcia.
   Pzdr.

   Usuń
  3. Ciekawe to malowidło;
   popatrz, mam Wieliczkę w zasięgu reki, kiedy jestem w Krakowie, a byłam w niej, nie przesadzam, ze trzydzieści kilka lat temu...
   Muszę się wybrać, koniecznie.

   Usuń
 6. Bardzo ciekawa relacja. Widać, że Wieliczka się rozwija ku lepszemu :) Malowidła zaś są przebojowe :)
  Bardzo fajne zdjęcia :)
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Sympatyczne miasto. Ja niestety z mojego pobytu pamiętam głównie wizytę w kopalni. Miło było zobaczyć choć na zdjęciach :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo ładne miasteczko. Podoba mi się taka niska zabudowa. Fajnie pospacerować tam, gdzie pewnie większość turystów zwiedzających kopalnię już nie dociera.

  OdpowiedzUsuń

LinkWithin