czwartek, 13 listopada 2014

Nowy i Stary Wiśnicz - miasto i zamek (Małopolskie)

Lato 2014.

Nowy Wiśnicz – miasto w woj. małopolskim, w powiecie bocheńskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Nowy Wiśnicz. Położone jest na Pogórzu Wiśnickim przy drodze wojewódzkiej nr 965 z Bochni do Limanowej, w odległości 8 km od Bochni..(Wikipedia)

Zamek w Wiśniczu – zamek położony na zalesionym wzgórzu nad rzeką Leksandrówką we wsi Stary Wiśnicz, wzniesiony przez Jana Kmitę w 2. połowie XIV wieku. Wczesnobarokowy korpus zamku z elementami renesansowymi zbudowano na planie czworoboku z wewnętrznym dziedzińcem. Zwieńczono go czterema basztami w narożach. Od północno-wschodniej strony dobudowano kaplicę z kryptą grobową Lubomirskich, a od południowo-wschodniej wolno stojącą tzw. Kmitówkę. Na drugim piętrze, przy Sali Rycerskiej mieści się galeria widokowa. Budowla otoczona jest fortyfikacjami bastionowymi z bramą wjazdową z początków XVII wieku.
(Wikipedia)

Będąc w pobliżu miast: Wieliczka i Dobczyce wykorzystałem okazję i odwiedziłem jeden z najbardziej efektownych zamków w tej okolicy - tzw. Zamek Kmitów (Jan Kmita) z XIV wieku, rozbudowany w XVII w. przez Lubomirskich. Jest to jedno z najcenniejszych w Polsce dzieł wczesnobarokowej architektury rezydencjonalno – obronnej i jeden z najcenniejszych zabytków Małopolski. Stan prawny obiektu jest obecnie nieuregulowany i administruje nim Muzeum Ziemi Wiśnickiej (wikipedia). Jednak gdy tam byłem - usłyszałem, że właścicielem jednak jest praktycznie rodzina Lubomirskich. Dla ciekawych do sprawdzenia...
Zamek we wsi Stary Wiśnicz

Miasto Nowy Wiśnicz
Nowy Wiśnicz
Nowy Wiśnicz
Nowy Wiśnicz
Wejście na teren zamkowy we wsi Stary Wiśnicz
Wejście na teren zamkowy we wsi Stary Wiśnicz
W pobliżu zamku

Zamek rzeczywiście robi spore wrażenie. Jego kubatura, zadbany wygląd, duży piękny dziedziniec zewnętrzny ze studnią i kilkoma armatami może się podobać. Rozczarowuje jedynie dziedziniec wewnętrzny -> bardzo mały w porównaniu do tak dużego obiektu.
Oprócz samego zamku warto przespacerować się po samym miasteczku Nowy Wiśnicz (muzeum!). Dość zadbane i również robi pozytywne wrażenie.
Dla turysty zamek w Wiśniczu wg mnie to pozycja obowiązkowa. :-)
Zamek we wsi Stary Wiśnicz
Wejście do zamku we wsi Stary Wiśnicz
Dziedziniec zamkowy
Zamek we wsi Stary Wiśnicz
W pobliżu zamku we wsi Stary Wiśnicz
Widok na miasteczko Nowy Wiśnicz z zamku
Zamek we wsi Stary Wiśnicz

8 komentarzy:

 1. Było się, było, ale warto sobie przypomnieć, bo zamek to pierwszorzędnej urody!

  PS. Obdarłbym tylko ze skóry misia, który wybrukował okolicę kostką bauma (ostatnie zdjęcie z Nowego Wiśnicza), tudzież zapodał zamkowi schodki z pleksidaszkiem (ostatnie zdjęcie). Brr!

  OdpowiedzUsuń
 2. Zamek jest rewelacyjny i chętnie tam znów wrócę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Naprawdę robi wrażenie! Musimy koniecznie się tam wybrać.

  OdpowiedzUsuń
 4. Zamek i miasto bardzo mi się podobały, natomiast pewne rozczarowanie towarzyszyło mi podczas zwiedzania wnętrz. Może z czasem przybędzie więcej eksponatów i będzie ciekawiej.

  OdpowiedzUsuń
 5. Fajne miasteczko (o samym zamku już nie wspominając). Jeśli tylko zawieje mnie w tamte rejony, nie omieszkam go odwiedzić.

  OdpowiedzUsuń
 6. Fajny zamek, chętnie zobaczyłbym więcej.

  OdpowiedzUsuń
 7. Piękny ten zamek. Jak mówisz, że obowiązkowo, to trzeba się wybrać :-)
  Serdeczności :-)

  OdpowiedzUsuń
 8. piękny zamek ;) i odrobinę przypomina Wawel:)

  OdpowiedzUsuń

LinkWithin