wtorek, 18 listopada 2014

Polanica Zdrój (Dolny Śląsk)

Zima i wiosna 2013.

Polanica-Zdrój (niem. nazwa urzędowa Altheide-Bad, zwyczajowa Bad Altheide, czes. Starý Bor) - miasto i gmina uzdrowiskowa w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim. Położona jest w dolinie Bystrzycy Dusznickiej u podnóża masywu Piekielnej Góry (południowo-wschodni kraniec Gór Stołowych), a południowa część miasta (dzielnica Sokołówka) na zboczach Gór Bystrzyckich w pobliżu Kamiennej Góry.(Wikipedia)

Jak już pisałem we wcześniejszym poście o Polanicy - wrócę do niej z pewnością... Można powiedzieć, że tyle razy ile byłem w tym uzdrowisku tyle razy byłem pod jego dużym wrażeniem. O pięknym otoczeniu Polanicy pisałem już wcześniej... Teraz o samej Polanicy...
Polanica mimo, że nie ma typowego rynku (szkoda!) posiada historyczny układ urbanistyczny, z XIV-XX w. Jednak to nie to jest największą atrakcją miasta. Prym tutaj wiedzie oczywiście cała zdrojowa część miasta (chyba aż cztery parki, pijalnia wód mineralnych wraz z teatrem, sanatorium Wielka Pieniawa, kolorowa fontanna i inne) oraz deptak i jego okolice. Można napisać, że te części Polanicy są aż nieprzyzwoicie (jak na polskie warunki) zadbane. Widać tutaj wielką dbałość o dobry wizerunek miasta-uzdrowiska. Pomniejszych atrakcji oczywiście też w Polanicy nie brakuje - letni tor saneczkowy, kościół neobarokowy, dawny dwór jezuitów – wzniesiony w latach 1706-1707, wielokrotnie przebudowywany, obecnie siedziba zakładu wychowawczego ss. Józefitek itd...
Centrum Polanicy Zdrój

Park zdrojowy w Polanicy Zdrój
Park zdrojowy i pijalnia wód w Polanicy Zdrój
Widok na letni tor saneczkowy w Polanicy Zdrój
Punkt widokowy w pobliżu Polanicy Zdrój
Centrum Polanicy Zdrój
Polanica Zdrój
Deptak w Polanicy Zdrój
Polanica Zdrój - rzeka Bystrzyca Dusznicka
Polanica Zdrój - rzeka Bystrzyca Dusznicka
Deptak w Polanicy Zdrój

Aż nie chce się wierzyć, że centrum Polanicy podczas powodzi w 1998 strasznie ucierpiało. Zniszczenia były bardzo duże. Z ciekawostek można podać, że z dziesięciu(!) mostów/przepraw jakie były w Polanicy ocalał tylko jeden! W krótkim czasie praktycznie nie tylko wszystko odbudowano ale z pewnością Polanicę uczyniono miastem jeszcze ładniejszym niż przed powodzią. Rewitalizacja parków (Zdrojowy, Szachowy, Różanecznikowy) oraz deptaka i jego okolic to chyba wzór do naśladowania dla innych uzdrowisk. A to jeszcze nie koniec upiększania Polanicy!
Obecnie trwa budowa kolejnego traktu pieszego - promenady wzdłuż Bystrzycy Dusznickiej o nazwie Corso. Będą tam - naturalna ściana wspinaczkowa, schody w kierunku kościoła i kładka dla pieszych (z zadaszeniem) przez rzekę, kaskada wodna, zegar słoneczny .... Czyli kolejna wielka atrakcja dla turystów.
Ponadto podobno jest pomysł żeby zagospodarować Wzgórze Marii (wieża obserwacyjno-astronomiczna!). Nic dodać, nic ująć - tylko można pogratulować. Takich pomysłów oby było jak najwięcej.

Zapraszam do Polanicy!
Park Zdrojowy w Polanicy Zdrój
Polanica Zdrój
Wnętrze pijalni wód zdrojowych w Polanicy Zdrój
Deptak w Polanicy Zdrój
Park Szachowy w Polanicy Zdrój
Polanica Zdrój
Polanica Zdrój
Park Zdrojowy w Polanicy Zdrój

4 komentarze:

 1. Lubię tę pore roku, która pokazujesz na zdjęciach, lubie Polanice, lubię Twoje zdjęcia;)
  A wiesz, ze w ostatni długi weekend wybieralismy się?Nawet zarezerwowałam nocleg, w ostatniej chwili musieliśmy zrezygnować:(

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękne foty. Nie byłem tam ani zimą ani wczesną wiosną, ale widzę że i wtedy Polanica nie traci nic ze swojego uroku. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ha, no widać przez te 70. lat od ostatniej wojny nie zdążyliśmy jeszcze wszystkiego roz... ;-) A tak poważnie(j) - widocznie któryś z kacyków PRLu lubił Altheide, pardą, Polanicę i objął ją 'ochroną', i tak dotrwała do zmiany ustroju.

  OdpowiedzUsuń
 4. Też byłem w tym roku w Polanicy ale w zupełnie innej porze roku. Bardzo podobały mi się zdjęcia, których kolorystyka jest zupełnie różna niż u mnie

  OdpowiedzUsuń

LinkWithin