poniedziałek, 2 stycznia 2012

Chwalimierz - pałac (Dolny Śląsk)

Zima 2011.

Chwalimierz - wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie średzkim, w gminie Środa Śląska.

Celem drugiej części naszej wycieczki miał być pałac w Mrozowie, ale ponieważ chcieliśmy zobaczyć jeszcze pałac w Jugowcu, nie skierowaliśmy się jeszcze w stronę Wrocławia tylko w stronę Środy Śl. Mijając wioskę Kryniczno dotarliśmy pod pałac w centrum Jugowca. Niestety okazało się, że pałac jest w rękach prywatnych i nie ma możliwości nawet podejścia pod niego, nie mówiąc już o wejściu. Zobaczyć go można jedynie przez pręty w bramie wjazdowej. :-( Trudno... Nastawiliśmy GPS na Mrozów i pojechaliśmy dalej. Po jakiejś chwili zorientowaliśmy się, że GPS prowadzi nas jakoś dziwnie naookoło, przez Chwalimierz. Nie śpieszyło nam się za bardzo, więc nie zawróciliśmy i ... jak się później okazało nie żałowaliśmy tego. :-)
Budynek folwarczny w Chwalimierzu


Już z drogi z Jugowca do wsi Chwalimierz zauważyliśmy ciekawy budynek, wyglądający jak mały pałacyk. Zatrzymaliśmy się żeby tylko rzucić okiem. Ten pałacyk oraz pobliski teren okazał się również mieć prywatnego właściciela i co za tym idzie - brak możliwości wejścia. Ale ponieważ wydawał nam się dużo ciekawszy od tego w Jugowcu postanowiliśmy przespacerować się w jego pobliże. Jak się później okazało ten pałacyk to dawny budynek folwarczny, dookoła niego znajdowały się też i inne budynki - stajnie, zagrody i zwykłe budynki mieszkalne (zamieszkałe!). W pewnym momencie poczuliśmy się prawie jak w mini-zoo, z jednej strony drogi - wybieg z końmi, z drugiej - wybieg jeleni (hodowla!). Budynek folwarku bardzo ładny, spodobał nam się - oczywiście wyremontowany pewnie byłby jeszcze ładniejszy ;-)
Budynek folwarczny i przyległe inne budynki mieszkalne w Chwalimierzu

Budynek folwarczny w Chwalimierzu

Robiąc zdjęcia zauważyłem, że trochę dalej pomiędzy drzewami sterczą jakieś ruiny potężnej wieży. Oczywiście zaraz się udaliśmy w tym kierunku. Zbliżając się do ruin od razu przyszły nam do głowy dwie myśli: pierwsza - ale potężna i piękna musiała być kiedyś ta budowla - i druga - jak można było dopuścić do takiej przerażającej ruiny -. :-( Na szczęście lub nie szczęście całe ruiny są ogólnie dostępne. Z jednej strony fajnie - bo można sobie spacerująć wszystko spokojnie pooglądać. Z drugiej jednak strony - jak później poczytałem co nie co o tych ruinach, to się okazało, że nie czas wojenny jest przyczyną stanu tego bydynku tylko lata już po 1945 roku!

Polecam do poczytania -> http://zabytkidolnegoslaska.com.pl/index.php/zabytki-artykuly/historia/1539-historia-upadku-pewnej-fortuny
Ruiny wieży pałacu w Chwalimierzu  

 Ruiny pałacu w Chwalimierzu


Oprócz samych ruin pałacu Georga von Kramsta zbudowanego w latach 1884-1885, które robią na prawdę duże wrażenie (szczególnie najlepiej zachowana wieża), tereny w około nadają się na ciekawe spacery. Zauważyliśmy tam dwa oznakowane szlaki turystyczne (zielony i czerowny)!
Pogoda nam nie dopisała, światła praktycznie brak i ma to wpływ niestety na zdjęcia. Ale już sobie obiecaliśmy, że na pewno pojawimy sie tutaj w piękniejszych "okolicznosciach" przyrody. :-) Chyba, że już nie będzie do czego powrócić. Wydaje mi się, że nikt nie dba o te ruiny i nawet w obecnych czasach powoli są dewastowane. Smutne to... :-(

Cóż jeszcze można powiedzieć, wystarczy spojrzeć na zdjęcie - jak to kiedyś wyglądało (np. zdjęcie na http://fotopolska.eu/). Odbudowany i wyremontowany pałac wraz z jego przyległościami, myślę że stanowiłby atrakcję nie tylko Dolnego Śląska.
Polecam także wspaniały opis tego obiektu -> http://www.ciekawe-miejsca.net/przewodnik/polska/chwalimierz.
Pałac Georga von Kramsta w Chwalimierzu (źródło: http://fotopolska.eu/)

6 komentarzy:

 1. Ja o Chwalimierzu przeczytałam w przewodniku J.Lamparskiej;lubię jej publikacje, choć zdaje się, że w 'środowisku' uważane są za kontrowersyjne.

  Zdjęcie archiwalne też zamieściłam, ale wydaje mi się, że pochodzi ze wspaniałego zbioru fotografii archiwalnych Dolnego Śląska, jaką jest strona hydralu, widziałeś u mnie?

  OdpowiedzUsuń
 2. Właśnie sobie obejrzałem u Ciebie Chwalimierz (pałac) :-) Fajnie... tzn. Twój post fajny, bo ruiny nie fajne...
  Zdjęcie archiwalne ściągnąłem ze strony fotopolska.eu, nie wiem czy oryginał to jednak strona hydral :-(
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Witaj, fajny materiał, na Dolnym Śląsku jest tyle pałacyków, które czekają na ratunek, aż szkoda, żeby popadły w całkowitą ruinę. Dlatego jestem za sprzedażą tych obiektów prywatnym inwestorom, byleby tylko się zobowiązali, że doprowadzą te obiekty do dawnej świetności. Pozdrawiam seredcznie:-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Buszuję trochę w archiwum Twojej strony. :)
  Piękne miejsce, tzn było piękne jak ostatnia archiwalna fotografia pokazuje. Szkoda, że to wszystko niszczeje. Smutny jest ten brak zadbania o zabytkowe budowle. Może jednak skoro budynek folwarczny ma właściciela to ma jakieś szanse...
  Takie wpisy na blogach zawsze mi przypominają moją wycieczkę po wschodnich rubieżach Polski i fotograficzną próbę ocalenia od zapomnienia popadających w ruinę licznych tam cerkwi. To było lata temu i teraz się zastanawiam jak kiedyś znowu się tam wybiorę co tam zastanę.
  Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Budynek folwarczny ma marne szanse, naprawde żal patrzeć na to, co tam sie dzieje - sterty gratów, jakieś stare maszyny rolnicze, wkoło rozciągnięta druciana siatka.. zapytałam pana, który tam krążył, czy moge tylko pooglądać, na co on parsknął śmiechem i powiedział, że tu juz nie ma czego oglądać. Strasznie to przykre, rozumiem, że niektóre budynki popadaja w riunę, bo nikt o nie nie dba, ale tam kręcą sie ludzie i nic dobrego z tego nie wynika.

  OdpowiedzUsuń
 6. Chwalimierz nie miał szczęścia i nie ma.Znam dobrze pałac i okolice bo jako dziecko często tam przebywałem.Ten który teraz uważa się za gospodarza powinien być żywcem zakopany. Władze miasta środy Ślaskiej powinny może wreście coś zrobić.Byli chętni odkupić teren i coś zrobić.Niestety chciwość i głupota góruje ponad wszystko.

  OdpowiedzUsuń

LinkWithin