wtorek, 22 lipca 2014

Kamienna Góra (Góry Bystrzyckie)


Lato 2014.

Kamienna Góra (niem. Steinberg, 704 m n.p.m.) – szczyt w Sudetach Środkowych w północno-wschodniej części Gór Bystrzyckich nad Przełęczą Sokołowską w okolicy wsi Pokrzywno koło Polanicy-Zdroju w województwie dolnośląskim.
Część szczytowa góry usiana jest głazami tworzącymi rumowisko skalne. Na szczycie znajduje się punkt widokowy na Polanicę-Zdrój, nieco już zarośnięty, dawniej stanowił popularny punkt wycieczek kuracjuszy z Polanicy-Zdroju.
(Wikipedia)

Pewnego dnia spędzając miło czas w Polanicy Zdrój postanowiłem, że czas zapoznać się trochę bliżej z Górami Bystrzyckimi. Jakoś nigdy nie miałem okazji spacerować po tym paśmie - a właśnie nadarzyła się ku temu okazja. Wybór padł na spacer w kierunku Kamiennej Góry (704m n.p.m.). Oprócz atrakcji w postaci samego szczytu i jego okolic, dodatkowym interesującym punktem na trasie miały być ruiny/pozostałości pruskiego fortu Fryderyka. Z fortem związana jest zabawna historia skoku miejscowego ekscentryka, Augusta Ponzela (upamiętnionego tabliczką z 1887 r. na szczycie fortu). Zainteresowanych odsyłam do sieci (internet).

Wierzchołek Kamiennej Góry (704m n.p.m.)


Wiadukt kolejowy na obrzeżach Polanicy Zdrój.Tory kolejowe w okolicach Polanicy Zdrój.Miejska trasa turystyczna(czerwone serduszko).Miejska trasa turystyczna(czerwone serduszko).Miejska trasa turystyczna(czerwone serduszko).Miejska trasa turystyczna(czerwone serduszko).Miejska trasa turystyczna(czerwone serduszko).Miejska trasa turystyczna(czerwone serduszko). Widok na szczyt góry Stóg(662m n.p.m.)?Miejska trasa turystyczna(czerwone serduszko). Widok na szczyt góry Stóg(662m n.p.m.)?Miejska trasa turystyczna(czerwone serduszko).

Trasa wyglądała następująco:
 • -z centrum Polanicy szlakiem miejskim (oznaczonym czerwonym serduszkiem) w kierunku Kamiennej Góry
 • -powrót do Polanicy szlakiem zielonym przez bardzo widokową dzielnicę Polanicy - Sokołówka.

Na wyprawę wybraliśmy się rodzinnie i rzeczywiście - okazało się, że trasa nie była zbyt wymagająca. Dystans około 12km, przewyższenie około 300m - te parametry idealnie nadają się na popołudniowy spacer. Mimo praktycznie braku dalekich krajobrazów (nawet punkt widokowy na szczycie Kamiennej Góry jest już mocno zarośnięty) wybrana trasa nie była nudna. Po drodze mieliśmy kilka stromych podejść, szczyt góry Stóg, pozostałości pruskiego fortu Fryderyka, no i na koniec oczywiście interesujące kamienisty szczyt Kamiennej Góry i jej okolice. Trochę dalsze krajobrazy dopiero nam się ujawniły w drodze powrotnej w Sokołówce. Turystów po drodze nie było! Nie spotkaliśmy dosłownie ani jednego turysty. Dziwne...
Spacer na Kamienną Górę polecam wszystkim niezależnie od wieku i myślę, że może to być na prawdę miła okazja do spędzenia trochę czasu w chyba mało popularnym paśmie górskim Sudetów, jakim są Góry Bystrzyckie. :-)

Miejska trasa turystyczna(czerwone serduszko). Pozostałości pruskiego fortu FryderykaMiejska trasa turystyczna(czerwone serduszko). Pozostałości pruskiego fortu FryderykaMiejska trasa turystyczna(czerwone serduszko). Pozostałości pruskiego fortu FryderykaMiejska trasa turystyczna(czerwone serduszko). Pozostałości pruskiego fortu FryderykaMiejska trasa turystyczna(czerwone serduszko). Pozostałości pruskiego fortu Fryderyka. Tablica z 1887 r. upamiętniająca skok Augusta Ponzela z fortu w przepaść.Miejska trasa turystyczna(czerwone serduszko). Pozostałości pruskiego fortu Fryderyka.Miejska trasa turystyczna(czerwone serduszko). Okolice szczytu Kamienna góra(704 m n.p.m.)


Miejska trasa turystyczna(czerwone serduszko). Szczyt góry Kamienna góra(704 m n.p.m.)Miejska trasa turystyczna(czerwone serduszko). Szczyt góry Kamienna góra(704 m n.p.m.)Miejska trasa turystyczna(czerwone serduszko). Okolice szczytu Kamienna góra(704 m n.p.m.)Zejście ze szczytu Kamienna góra(704 m n.p.m.) zielonym szlakiemKrajobrazy z Sokołówki (Polanica Zdrój)Krajobrazy z Sokołówki na Polanicę Zdrój i okolice)

8 komentarzy:

 1. Kolorki masz jak zwykle onirycznopowalające! Miejscówkę ze zdjęć mijałem parę razy, ale jak niemal zawsze - brak czasu na spacery :-/

  OdpowiedzUsuń
 2. Chętnie zaliczyłbym to czerwone serduszko. Lubię takie spacery. Piękne zdjęcia.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo fajny szlak i aż dziw, że tak pusty. Okolice mam świeżo w pamięci, trzy tygodnie temu byłem w Polanicy, chociaż pogoda nie była tak łaskawa jak na zdjęciach. W ogóle to zdjęcia fantastyczne, lubi takie klimaty. Dzięki za miły spacer.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Oj dawno nie byłam w Sudetach, a na razie nie ma czasu, jest praca i inne plany. Szkoda, bo tam tak ładnie. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Wielkie dzięki. Na Kamienną Górę nie dotarłem, podczas ubiegłorocznego biegania po Górach Bystrzyckich (czas naglił ;)), zatem z przyjemnością zapoznałem się z galerią. Muszę przyznać że ładny ten "serduszkowy" szlak.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Zawsze omijałem do tej pory ten szczyt. Ale może kiedyś będzie okazja na niego wejść.

  To pomieszczenie za tym wejściem jest jakieś duże? - http://media-cache-ak0.pinimg.com/originals/e6/da/fc/e6dafcaaeafe938d4a9a71884e8eef3e.jpg

  OdpowiedzUsuń
 7. Znajome widoczki, choc samej Kamiennej Gory chyba nie widzialam.

  OdpowiedzUsuń
 8. Na zdjęciu powyżej - to nie jest szczyt Stogu, tylko pozostałość jakiegoś obiektu na jego zboczu. Dawniej widoczne tam były schodki. Mogła to być jakaś altana lub platforma widokowa.

  OdpowiedzUsuń

LinkWithin