środa, 28 grudnia 2011

Źródła - kościół (Dolny Śląsk)

Zima 2011 (przynajmniej kalendarzowo :-) ) 

Źródła - wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie średzkim, w gminie Miękinia. We wsi znajduje się kościół pw. Świętego Krzyża obronny, późnoromański z końca XIII wieku. W XVII w. dobudowano kruchtę i otoczono świątynię wraz z cmentarzem murem obronnym. Wyposażenie wnętrza z różnych epok, późnogotyckie sakramentarium z pierwszych lat XVI w., renesansowe i barokowe epitafia z okresu 1580 - 1623 i barokowy ołtarz. (Wikipedia) 

W drugi dzień świąt wybraliśmy się na małą wycieczkę krajoznawczą w kierunku Środy Śląskiej. Pierwszym celem była wieś Źródła z ciekawym obronnym kościółkiem. Kościół niestety okazał się zamknięty na cztery spusty co mnie zresztą wcale nie zdziwiło. Za to jego otoczenie bardzo nam się spodobało. :-)
Kościół obronny w Źródłach


Pierwsze co rzuca się w oczy to otaczający cały plac kościelny - niewysoki mur obronny wraz z okienkami strzelniczymi i narożnymi bastejami. Oprócz samego kościoła imponujące wrażenie robi pobliska drewniana dzwonnica (niestety także zamknięta). Na szczęście brama na plac przy kościele jest otwarta. Po wejściu na teren przy kościele można go obejść dookoła. Na jednej ze ścian kościoła umieszczone są ozdobne płyty nagrobne dla zmarłych m.in. chyba dla dwójki dzieci. :-( Oprócz tego blisko dzwonnicy są umieszczone dwa obeliski z "ciekawymi" rzeźbami m.in. o kształcie czaszek ludzkich.
Dzwonnica przy kościele w Źródłach

Kościół obronny w Źródłach


Miejsce bardzo ciekawe, a bardzo mało znane. Szkoda tylko, że ani do kościoła, ani do dzwonnicy nie można było wejść. Ale w sumie myślę, że otoczenie kościoła i tak chyba okazało by się ciekawsze. Polecam wszystkim krótką wizytę w tym miejscu, szczególnie że kosciół znajduje się tak bardzo blisko drogi Wrocław-Środa Śląska. :-)
Krypty nagrobne
 
 Obelisk z ozdobami w kształcie czaszek

5 komentarzy:

 1. Pełne zaskoczenie, nie znam miejsca i chyba w ogóle o nim nie słyszałam, nie czytałam, ewentualnie mam taką sklerozę...;)
  Bardzo ciekawe te krypty, dzwonnica tez mi sie podoba.
  A to, że kościółki u nas są zamkniete przestało mnie dziwić, ale nie irytować;(

  Pytanie nie na temat:
  bierzesz pod uwagę wyłączenie weryfikacji obrazkowej?trochę jest upierdliwa;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja znalazłem ten kościółek, w ten sposób, że szukałem czegoś blisko pałacu w Mrozowie (to miał być główny cel wycieczki). Ostatecznie do Mrozowa w ogóle nie dojechaliśmy. Zatrzymaliśmy sie w ... a to niespodzianka. O tym bedzie next post. :-)
  P.S. Weryfikację wyłączyłem. Nawet nie wiedziałem, że coś takiego mam ;-) Dzięki za zwrócenie na to uwagę. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 3. O Mrozów zahaczyłam, ale nie mam ciekawych zdjęć;
  a ta niespodzianka to Chwalimierz, Szczepanów czy nie zgadłam?
  :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bingo!!! No cóż, Ty to chyba już wszystko znasz, przynajmniej w naszych okolicach :-)
  Chwalimierz, w którym znaleźliśmy się dość przypadkowo stał się naszym głównym miejscem wycieczki. Po drodze jeszcze był prywatny pałac w Jugowicach. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 5. To czekam:)
  nie byłam wszędzie, np. Jugowic nie pamiętam, a tam gdzie byłam tez nie zawsze mozna było zrobic ciekawe zdjęcia.

  OdpowiedzUsuń

LinkWithin