środa, 14 grudnia 2011

Furkot (Tatry Wysokie)

Jesień 2011.

Furkot (słow. Furkotsky stit) - szczyt o wysokości 2404 m n.p.m. w bocznej grani Tatr, w tzw. głównej grani odnogi Krywania. Na szczyt nie prowadzi żaden znakowany szlak turystyczny, jedynie w pobliżu (przez Bystrą Ławkę) przebiega oznaczona kolorem żółtym trasa z Doliny Młynickiej do Furkotnej. (Wikipedia)

W drugi dzień naszego pobytu w słowackich Tatrach postanowiliśmy wybrać się na jakiś szczyt przekraczający 2400m. Wybór padł na Furkot (Furkotsky stit) - 2404m n.p.m. Co prawda nie prowadzi na niego bezpośrednio żaden oznakowany szlak, ale wystarczy trochę zboczyć z żółtego szlaku na Bystrą Ławkę (Bystra Lavka) i już... Furkot zdobyty.
Wodospad Skok

Początek trasy - Szczyrbskie Jezioro (Strbske Pleso), przepięknie położona niewielka miejscowość turystyczna (będzie o niej niedługo osobny post). Stamtąd żółtym szlakiem kierujemy się w stronę Doliny Młynickiej. Praktycznie nie opuszczając żółtego szlaku (z wyjątkiem końcowego odcinka oznaczonego kolorem czerwonym) robimy pętlę kończąc wycieczkę w punkcie startu. Najpierw wędrujemy przez Dolinę Młynicką, przechodzimy przez Bystry Przechód (Bystre sedlo), zdobywamy szczyt Furkot i wracamy Doliną Furkotną.
Pierwsze łańcuchy na szlaku (nad wodospadem Skok)

Staw nad Skokiem (Pleso nad Skokom)


Przepiękny szlak. :-) Bardzo widokowy, przestrzenny. Po drodze natrafiamy na m.in. wodospad Skok i sporą liczbę coraz wyżej położonych bardzo ładnych jezior. Ze szczytu Furkot rozciągają się bardzo malownicze krajobrazy.
Capi Staw (Capie Pleso)

Młynicka Dolina i Kozie Stawy

Kolisty staw (Okruhle Pleso)


Pogoda podobnie jak wczorajszego dnia kiedy zdobywaliśmy Rysy - dopisała. Liczba turystów na szlaku porównywalna z wczorajszego szlaku na Rysy. Jak na Słowację to spora liczba, jak na Polskę to chyba nie zbyt wiele.
Szlak na Bystry Przechód (Bystre Sedlo), po prawej Furkot

Kolisty Staw i Capi Staw.


Podobnie jak wcześniejsza wyprawa na Rysy wycieczka okazała się bardzo udana. Trasa równie długa i też nie trudna technicznie (kilka miejsc ubezpieczonych łańcuchami). Przynajmniej średnia kondycja fizyczna wymagana. Kilka miejsc ze średnią ekspozycją. Wrażenia i wspomnienia - bezcenne :-)
Młynicka Dolina z Furkotu.

Polskie Tatry, Giewont, Kasprowy Wierch i Beskid.

Młynicka dolina i Grań Soliska z Furkotu.

2 komentarze:

  1. Bardzo piękny reportaż przy równie pięknej pogodzie. Robiłem tę trasę trzykrotnie - dwa razy tylko na Bystry Przechód - ale nie miałem szczęścia do pogody. Od której strony wchodziłeś na Furkot - od Doliny Młynickiej, czy Furkotnej? Świetne zdjęcia. Jakim aparatem były robione? Czy używasz filtra polaryzacyjnego?
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń

LinkWithin