czwartek, 22 grudnia 2011

Szczeliniec - labirynt (Góry Stołowe)

Lato 2011. 

Jak już pisałem w poprzednim poście, na szczycie Szczelińca Wielkiego m.in. znajduje się swoistego rodzaju labirynt formacji skalnych. Trochę podobny do labiryntu skalnego w Błędnych Skałach (będzie o nim niedługo post). Trasa turystyczna przebiegająca po nim jest (przynajmniej w sezonie) płatna.
Jedna z formacji skalnych na Szczelińcu "Tron Liczyrzepy"

W labiryncie można spotkać niezliczoną ilość ciekawych form skalnych. Niektóre z nich przypominają, a to zwierzęta ("Wielbłąd", "Słoń", "Małpolud", itd.), a to jakieś przedmioty lub specyficzne miejsca ("Ucho igielne", "Tron Liczyrzepy", "Diabelska kuchnia", "Piekiełko", itd.).
Jedna z formacji skalnych na Szczelińcu "Małpolud"

Na mnie osobiście, oprócz tego, że cały labirynt bardzo mi sie podobał, największe wrażenie zrobiło "Piekiełko". Jest to spora szczelina w skale o głębokości około 30m, a długości 100m. Schodzi sie do jej wnętrza po dość stromych schodach z ubezpieczeniami w postaci łańcuchów. Z uwagi na to, że wnętrze szczeliny jest w wiecznym cieniu to podobno płaty śniegu mogą tam zalegać bardzo długo, nawet w okresie późnej wiosny.

"Piekiełko" 

Według mnie obok pasm: Karkonosze i Jeseniki, - Góry Stołowe to jedna z najciekawszych części Sudetów. Góry te są niezwykłe z uwagi na dużą ilość formacji skalnych o niesamowitych kształtach. Sporo jeszcze miejsca poświęcę tym górom, zarówno po polskiej, jak i czeskiej stronie.
"Piekiełko" 

Labirynt skalny na Szczelińcu

2 komentarze:

  1. Dziękuję za miłe słowa i zapraszam na moje blogi (drugi to www.parkiogrody,blogspot.com), widzę, że na Twoim blogu też jest sporo fajnych i ciekawych dla mnie rzeczy, będę tu zaglądać:-) Wesołych świąt

    OdpowiedzUsuń

LinkWithin