czwartek, 5 stycznia 2012

Waligóra (Góry Kamienne)

Lato 2011. 

Waligóra (niem. Heidelberg, 936 m n.p.m.) – najwyższy szczyt Gór Suchych i całych Gór Kamiennych; leży, odpowiednio, w ich północnej i środkowej części. Jest jedną z najwyższych gór Sudetów Środkowych.(Wikipedia) 

Wyprawa w Góry Suche miała na celu przede wszystkim zdobycie najwyższego szczytu całych Gór Kamiennych - Waligóry (936m) i ogólne zapoznanie się po raz pierwszy z tym pasmem. Ostatecznie okazało się, że trasa którą wybraliśmy przebiega przez cztery najwyższe szczyty Gór Suchych i zarazem Gór Kamiennych!
Schronisko Andrzejówka i szczyt Waligóra


Początek trasy to centrum wsi Sokołowsko. Następnie skierowaliśmy się przez park (obok cerkwi) w kierunku niebieskiego szlaku. Później długo szliśmy tym szlakiem. Po drodze zdobywaliśmy kolejno: szczyt Włostowa (903m), szczyt Kostrzyna (906m) i na koniec Suchawa (928m). Po lekkim zejściu ze szczytu Suchawy na przełęczy między nim a Waligórą, poszliśmy w prawo żółtym szlakiem w kierunku głównego celu naszej wycieczki. Zejście z Waligóry równiez żółtym szlakiem i odpoczynek w schronisku Andrzejówka. Powrót do Sokołowska zielonym szlakiem.
Widok na wieś Sokołowsko ze szczytu Włostowa

Sokołowsko ze szczytu Kostrzyna i z tyłu widoczne dwa charakterystyczne szczyty: Stożek Mały i Wielki


Góry Suche zrobiły na mnie jak najlepsze wrażenie. Nietypowe jak na Sudety krajobrazy stożkowatych szczytów, stromych zboczy i nierównych linii grzbietowych. Już pierwsze podejście z Sokołowska na Włostową robi wrażenie. :-) A później... jest równie ciekawie. Podobno Góry Suche nazwano kiedyś jako: Śląskie-Sudeckie-Tatry. Bardzo trafiona nazwa. Niewiele tutaj płaskich, wyrównanych wierzchołków.
Góry Suche

O schronisku Andrzejówka chyba nie można nic złego napisać. Pięknie położone, ładne, z miłą obsługą, klimatyczne (no może oprócz sporej ilości quadów, których nie cierpię w takich miejscach)... Schronisko i otaczające je góry sprawiły, że na 100% będę tam częstym gościem. Już sobie marzę o wejściu w zimie na Waligórę od strony właśnie Andrzejówki ;-)
 Góry Suche

Szczyt Waligóra

12 komentarzy:

 1. Może się kiedyś spotkamy na szlaku;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Może... :-)
  Z moich obserwacji wynika, że w tych górach turystów nie ma zbyt dużo. Jedynie okolice Andrzejówki i Waligóry to tereny gdzie można spotkać wiekszą ich liczbę. Ale ja tam byłem tylko jeden raz... może sie mylę..

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie bardzo sie mylisz;)
  zimą jest sporo narciarzy, głownie w okolicy Andrzejówki, stok jest przyjazny dla dzieci, a poza tym lubia tu jeździć biegowi, ale w porównaniu do okolic Jakuszyc, jest ich tu bardzo niewielu.

  OdpowiedzUsuń
 4. A, chciałam Ci podsunąć stronę p.Stanisława z Głuszycy, chyba że znasz?
  http://tujestmojdom.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 5. Witaj!
  Fajne to jest miejsce, góry puste, strome potwornie, że aż się wierzyć nie chce. Nastrojowe Sokołowsko jak duch dawnych czasów rzucone pomiędzy góry, pomału podnosi się z zapomnienia. Z tej Włostwej fajna panorama. W dolinkach kwitną śnieżyce. także polecam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hej,
   fajne, fajne... też tak uważam... Mam w planach jeszcze co najmniej kilka razy powędrować sobie po szlakach tego pasma. :-)
   Pzdr.

   Usuń
 6. A ja zapraszam w imieniu swoim i moich kochanych gór...szlaki piekne ,malownicze.....;-faktycznie turystów niewielu,szkoda bo tereny naprawdę piękne i zachęcają bogactwem krajobrazów,pięknem otaczającej przyrody,ciszą ...
  -zima wyciagi narciarskie dla dzieci i dla pozostałych milośników białego szaleństwa, amatorzy biegów narciarskich też znajdą coś dla siebie.....
  pozdrawiam Aśka

  OdpowiedzUsuń
 7. Studiuję mapę i studiuję...
  Większość opisanych tras na necie na Waligórę idzie czerwonym szklakiem...
  A ja chcialam niebieskim :-)
  I o to znalazłam :-)
  Dziękuję :-)
  Też chcę wrócić zielonym :-)
  Ile czasu Ci zajęła ta wędrówka?

  Dorota

  OdpowiedzUsuń
 8. Z Waligóry piękne i daleki widoki, a schronisko jak na dłoni. :)

  Pozdrawiam i zapraszam :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Pięknie. Góry Kamienne, to jedno z nielicznych miejsc w moich ukochanych Sudetach gdzie jeszcze nie dotarłem. Patrząc na powyższe zdjęcia tylko utrwalam się w przekonaniu, że ten błąd muszę szybko naprawić :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Dzień Dobry; bardzo ciekawy blog. Góry Suche są bardzo piękne. Według mnie szczególnie wczesną wiosną w słoneczne dni. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 11. Da się tam wjechać rowerem?

  OdpowiedzUsuń

LinkWithin