środa, 11 stycznia 2012

Między Szrenicą a Słonecznikiem - część 1 (Karkonosze)

Zima 2010. 

Droga Przyjaźni Polsko-Czeskiej (czes. Cesta česko-polského přátelství) – szlak turystyczny o długości ok. 30 km, oznakowany kolorem czerwonym, prowadzący głównym grzbietem Karkonoszy – na przemian po polskiej i czeskiej (dawniej czechosłowackiej) stronie granicy.(Wikipedia) 

Ponieważ mam w planach przejście jeszcze tej zimy dużej części Drogi Przyjaźni Polsko-Czeskiej przypominam moją wyprawę tym szlakiem, która odbyła się prawie dwa lata temu. Plan był prosty... W ciągu jednego zimowego dnia chcieliśmy przejść czerwonym szlakiem od Szrenicy do schroniska pod Śnieżką "Śląski Dom". Prawie się udało...
Dolna stacja wyciągu w Szklarskiej Porębie i widok na Szrenicę


Okolice Szrenicy, w głębi szczyt Wysoki Kamień

Krótkie podejście na Szrenicę

Ale od początku: start w Szklarskiej Porębie, podjazd na Szrenicę wyciągiem. Pogoda była niezła, nawet przez chwilę pojawiło się słońce. Po zejściu z wyciągu krótkie podejście na Szrenicę i małe śniadanie w schronisku. Stąd zaczęła się prawdziwa wyprawa... Po wyjściu ze schroniska okazało się, że z dobrej pogody nic nie zostało. Widoczność bardzo się pogorszyła, dookoła wszędzie mgła. Jedynym plusem było to, że wiatr nie był zbyt silny. Mijamy kolejno formacje skalne: Trzy Świnki, Twarożnik. Krajobrazy iście księżycowe albo... antarktyczne. :-)


Potem kolej na Śnieżne Kotły. Niestety widoków praktycznie brak, w dalszym ciągu dookoła nas dość gęsta mgła. Mijając Śnieżne Kotły pomyślałem sobie: że jest super, bardzo fajna trasa itd. ale do pełni szczęścia brakuje choć trochę niebieskiego nieba i ... Jak na zawołanie pojaśniało i w niektórych miejscach na niebie pojawił sie niebieski kolor! Od razu krajobrazy diametralnie się zmieniły. Naszym oczom ukazała się duża część czeskich Karkonoszy. Tego mi właśnie brakowało, teraz już było na prawdę pięknie! c.d.n. 2 komentarze:

  1. Pięknie,nawet przepięknie!
    ciągle zimowe przejście tym szlakiem przede mną, już się cieszę na c.d.;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Słoneczniki to niezwykłe miejsce, polecam kilka zdjęć karpacz.net/galeria-74/slonecznik-281

    OdpowiedzUsuń

LinkWithin