wtorek, 25 listopada 2014

Borówkowa Góra (Góry Złote)

Jesień 2014.

Borówkowa (900 m n.p.m., niem. Heidelkoppe, Heidelberg, czes. Borůvková) - szczyt na granicy polsko-czeskiej w Górach Złotych (Sudety Wschodnie) wznoszący się ponad Przełęczą Lądecką, z którego roztacza się szeroka panorama na ziemię kłodzką po polskiej stronie, a po czeskiej Morawy i Śląsk a poprzez wąski pas państwa czeskiego na rozległe obszary Pogórza Sudeckiego na obszarze Polski w tym Paczków, Otmuchów, Kamieniec Ząbkowicki.
Po 1945 r., a przed ustaleniem obecnej polskiej nazwy, szczyt nazywany był również Wrzesiec, Wrzosiec lub Wrzosówka. Nazwa ta pozostała ostatecznie jednak przy wsi Wrzosówka leżącej na jej stoku.
(Wikipedia)

Aż wstyd napisać, ale nigdy nie byłem na jednym z najbardziej popularnych i najwyższych szczytów pasma Gór Złotych w Sudetach - na Górze Borówkowej. Lądek Zdrój i jego najbliższe okolice nie raz odwiedzałem - ale na Borówkową nigdy jakoś się nie wybrałem. Korzystając z ładnej pogody postanowiłem więc rodzinnie przespacerować się w tamte rejony i przede wszystkim pooglądać krajobrazy roztaczające się z wieży widokowej (wysokość 25m!) zbudowanej w 2006 roku na szczycie Borówkowej.
Szczyt Borówkowej Góry(900m n.p.m.)

Przełęcz Lądecka(665 m n.p.m)
Okolice Przełęczy Lądeckiej(665 m n.p.m)
Okolice Przełęczy Lądeckiej(665 m n.p.m)
Okolice Góry Borówkowej(900m), szlak zielony
Na szlaku w kierunku Góry Borówkowej(900m), szlak zielony
Na szlaku w kierunku Góry Borówkowej(900m), szlak zielony
Panorama z punktu widokowego na szlaku w kierunku Góry Borówkowej(900m). Kliknij na obrazek (większa wersja)

Nasza trasa nie była ani trudna ani męcząca - taka w sam raz na rodzinny niedzielny spacer. Początek wyprawy to bardzo malownicza Przełęcz Lądecka (665m n.p.m.), później graniczny szlak zielony poprowadził nas na sam szczyt Borówkowej. Powrót szlakiem częściowo czerwonym(kwadracik) przez opuszczoną wieś Wrzosówkę, częściowo szlakiem rowerowym niebieskim...
Z wyprawy wszyscy byli zadowoleni. Chociaż ja akurat trochę mogłem ponarzekać na przejrzystość powietrza. Mimo pięknej pogody (słońce i czyste niebo) na tych wysokościach zalegały jakieś mgiełki, które niestety bardzo ograniczały dalekie krajobrazy. Widać to szczególnie było na wieży i na punkcie widokowych w połowie trasy (szlak zielony). Turystów spotkaliśmy bardzo niewielu, dosłownie kilka osób. Krajobrazy z punktu widokowego i z wieży (mino słabej widoczności) były ładne. Szczególnie ładnie się prezentowała góra Jawornik Wielki(872m) i Rychleby (czeska część Gór Złotych).
W rejony Borówkowej i samego Lądka Zdroju na pewno powrócę. Krajobrazy w tych okolicach są bardzo malownicze, z pewnością warto je poznać. :-)
Na szczycie Góry Borówkowej(900m), wieża widokowa o wysokości 25m
Panorama z wieży widokowej na szczycie Góry Borówkowej(900m). Po lewej góra Jawornik Wielki(872m n.p.m.). Kliknij na obrazek (większa wersja)
Widok ze szczytu Góry Borówkowej(900m) na czeskie Rychlebskie Hory
Okolice Góry Borówkowej(900m)
Kaplica w opuszczonej wsi Wrzosówka
Okolice Przełęczy Lądeckiej(665 m n.p.m)


11 komentarzy:

 1. Widzę że znów trafiłeś na wyśmienitą aurę. ;) W Górach Złotych byłem kilka razy, ale sporo lat temu. Bardzo lubię tamtejsze tereny i szczerze mówiąc nabieram wielkiej ochoty, by znów tam pojechać. A panoramy z wieży jak zwykle- rewelacja!
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Dołączam się do wstydu - mam nawet większego wstyda, bo ja tam jeszcze w ogóle nie byłem!
  No piękności obrazki, szczególnie światełko w lesie :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. jakie piękne zdjęcia! mogę wiedzieć jaki masz aparat? nam sie nie udaje takich ładnych zrobic (nikon d5100, standard) :(
  Borówkowa to nasz cel, moze uda sie w przyszłym roku :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Super wyglądają te promienie słońca i wyśmienita panorama na Rychlebskie Hory

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie wiem, czy pamietasz, byłam tam zimą, zakochałam się w okolicy, obiecywałam sobie wrócić latem, no i...
  Miałes piekne widoki, nie narzekaj:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Wspaniała okolica do wędrówek. Piękne zdjęcia :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Piękne te foty ze słońcem między drzewami :)

  OdpowiedzUsuń
 8. zdjęcia z lasu niesamowite!

  OdpowiedzUsuń
 9. rewelacja, przyjadę tu na pewno...

  OdpowiedzUsuń
 10. Bajkowy i magiczny las z tymi promieniami słońca :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Zainteresowanym podsyłamy link do bezpłatnej mapy Gór Złotych :)
  http://goryiludzie.pl/mapy-online/gory-zlote-gory-rychlebskie

  OdpowiedzUsuń

LinkWithin