środa, 29 stycznia 2014

Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie (Małopolskie)

Jesień 2013.

Nadwiślański Park Etnograficzny – nazwa powstałego w 1968 r. we wsi Wygiełzów w gminie Babice (powiat chrzanowski) skansenu, w którym zgromadzono i udostępniono do zwiedzania przykłady budownictwa drewnianego charakterystycznego dla Zachodniej Małopolski.

Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie położony jest u stóp wzgórza Lipowiec, na którym zachowały się ruiny zamku o tej samej nazwie. Do końca 2006 r. Skansen i ruiny zamku Lipowiec znajdowały się pod zarządem Muzeum w Chrzanowie, a od 1 stycznia 2007 r. weszły w skład nowo utworzonej instytucji pod nazwą Muzeum - Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec. 31 grudnia 2011 r., decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Muzeum zostało wpisane pod pozycją 104 do Państwowego Rejestru Muzeów.(Wikipedia)


Jadąc w kierunku Krakowa postanowiliśmy skorzystać z okazji i zobaczyć skansen (Nadwiślański Park Etnograficzny) we wsi Wygiełzów wraz z pobliskim zamkiem Lipowiec. Nie trzeba jakoś specjalnie nadkładać drogi ponieważ park znajduje się bardzo blisko autostrady A4, zjeżdżając z niej w Chrzanowie trzeba kierować się na miasteczko Babice. Klimaty w skansenach są w dużej ilości dla mnie trochę męczące, ale od czasu do czasu bardzo lubię zobaczyć tego typu miejsca. Dodatkowo zachętą odwiedzenia tego miejsca był położony w pobliżu zamek - a tego typu klimaty to ja bardzo lubię nawet w dużych ilościach. :-)

Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie

Cóż... Nadwiślański Park Etnograficzny, bo taka jest oficjalna nazwa skansenu, zrobił na nas bardzo dobre wrażenie. Na dość sporym terenie umieszczono około 25 obiektów, m.in. chałupy, chaty, kościół, dzwonnica, młyn, karczma, kuźnia itd... Wszystko to przeważnie z XIX wieku. Bardzo to wszystko ładnie wygląda, skansen jest bardzo zadbany... turystów akurat kiedy my go zwiedzaliśmy prawie nie było. A szkoda, ponieważ moim zdaniem warto poświęcić 2 lub 3 godziny(a może nawet więcej) na obejrzenie tych przykładów budownictwa drewnianego Małopolski. Oprócz tego na terenie skansenu znajduje się też nowy amfiteatr, podobno na 500 osób.

Bardzo polecam odwiedziny Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego w Wygiełzowie.
O pobliskim zamku Lipowiec następnym razem. :-)


12 komentarzy:

 1. Może kiedyś się tam wybiorę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Skanseny lubię pozwiedzać w ramach sentymentów ze szkolnych wycieczek, no i ze względu na nagromadzenie ciekawych kadrów w jednym miejscu - w sam raz dla takiego turysty jak ja, przyzwyczajonego do miasta, gdzie wszędzie blisko ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie przepadam za skansenami, ale na zdjęcia miło popatrzeć :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Lubię skanseny, a ten przypomina mi jeszcze mój ulubiony pod Nowym Sączem.

  OdpowiedzUsuń
 5. A ja tam lubie skanseny, chociaż czasami mam wrażenie, że wszystkie do siebie są podobne. W każdym razie fajne miejsce do fotografowania.

  OdpowiedzUsuń
 6. Skanseny są świetnym sposobem na powrót do przeszłości - polecamy ten w Bierkowicach (Opole). Co najmniej raz w miesiącu przejeżdżamy obok Babic jadąc do Krakowa a nie mieliśmy o tym pojęcia:) Pozdrawiamy.

  OdpowiedzUsuń
 7. Mam nadzieję, że kiedys dane mi będzie go zobaczyć

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo interesujące miejsce. Byłem jakiś czas temu w podobnym, położonym blisko Łowicza (skansen Maurzyce). Ze swej strony- polecam.

  OdpowiedzUsuń
 9. Idealne miejsce do fotografowania! Świetne prace!

  OdpowiedzUsuń
 10. Jeden z fajniejszych skansenów, jakie odwiedziłem. Do tego z pobliskim zamkiem Lipowiec. Miejsce świetnie się nadaję na niedzielną wycieczkę, a że jest co podziwiać widać na Twoich zdjęciach. Bardzo fajnie oddałeś klimat skansenu. Dobrze wybrane kadry.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 11. Bardzo fajne zdjęcia. Grajek przy chałupie mi sie podoba.

  OdpowiedzUsuń
 12. Skansen świetny, chociaż mam niemiłe skojarzenia po ostatnim "zwiedzaniu" skansenu w Sanoku. Gdzieś nawet o tym pisałam. Tak czy owak, ja czekam na ten zamek! :) Mam podobnie, zamki to w każdej ilości przyswajam :)
  Pozdrawiam i jak zwykle chwalę za piękne fotki! :)

  OdpowiedzUsuń

LinkWithin