poniedziałek, 15 września 2014

Narożnik (Góry Stołowe)

Lato 2014.

Narożnik (niem. Eckstein)szczyt w Górach Stołowych, o wysokości 851 m n.p.m. Narożnik leży na południowy wschód od Lisiej Przełęczy, oddzielającej go od masywu Skalniaka. Zbudowany jest z piaskowców ciosowych górnych (najmłodsza warstwa Gór Stołowych), porośnięty lasem świerkowym regla dolnego.
Ku zachodowi i południu Narożnik opada pionowymi ścianami, dzięki czemu stanowi popularne miejsce do wspinaczki – znajduje się tu ponad 100 dróg. Wierzchołek stanowi punkt widokowy na Góry Stołowe, Obniżenie Dusznickie, Góry Bystrzyckie i Góry Orlickie.
(Wikipedia)

Kiedyś pisałem już, że pasmo o nazwie Góry Stołowe są jednym z moich ulubionych pasm górskich w całych Sudetach. Nietypowość tego pasma, niezliczona ilość różnorodnych form skalnych i przepiękne krajobrazy rozpościerające się z dużej ilości punktów widokowych - to cechy charakterystyczne, które tak bardzo lubię.
Niezbyt długa trasa, którą dzisiaj przestawiam jest właśnie bardzo dobrym przykładem tej wyjątkowości tego pasma.
Szczyt Narożnika(851m n.p.m.) w Górach Stołowych

Krajobrazy  w okolicach szczytu Narożnik w Górach Stołowych

Krajobraz z Narożnika(851m n.p.m.) - Szczeliniec Mały i Wielki
Krajobraz z Narożnika(851m n.p.m.) - Łężyckie Skałki (Sawanna Afrykańska)

Narożnik, Góry Stołowe

Łężyckie Skałki (Sawanna Afrykańska)


Trasa wyglądała następująco:
 • - start Przełęcz Lisia (790m n.p.m.)
 • - z Przełęczy Lisiej przez szczyty Narożnik(849m) i Skały Puchacza(752m) szlakiem niebieskim do krzyżówki ze szlakiem zielonym
 • - powrót na Przełęcz Lisią szlakiem zielonym a później żółtym przez Białe Skały
Na wyprawę wybraliśmy się rodzinnie i trasa została zaplanowana jako niezbyt długa i nie forsowna. Rzeczywiście - okazało się, że trasa była idealna na rodzinny kilkugodzinny spacer. Dystans około 9km, trasa prawie cały czas płaska - te parametry idealnie nadają się na trasę nawet dla kilkuletnich dzieci. Szlak prowadzi prawie po płaskim terenie - co nie znaczy jednak, że jest nudnie i nijako! Wręcz przeciwnie... Nawet myślę, że jest to jedna z ładniejszych tras w całych Górach Stołowych. Pierwsza część trasy od szczytu Narożnik do Skał Puchacza charakteryzuje się niezliczoną ilością miejsc widokowych usytuowanych na naturalnych tarasach skalnych (trochę przypominających te z okolic Szczelińca), druga część trasy to atrakcyjne Białe Skały będące zgrupowaniem sporych rozmiarów skał o jasnym zabarwieniu. Niestety akurat ten odcinek trasy (Białe Skały) z powodu braku czasu został pokonany przez nas za szybko i zbyt pobieżnie..., tak więc będzie okazja wrócić w te rejony raz jeszcze.

Łężyckie Skałki (Sawanna Afrykańska)Tym razem nie napiszę, że trasa była pusta. Akurat ten rejon jest dość popularny wśród turystów, może nie tak jak okolice Szczelińca i Błędnych Skał ale jednak na samotność nie można było narzekać. Trasa oczywiście podobała się wszystkim, i dużym, i małym. :-) Pogoda dopisała... Podsumowując wycieczka udała się w 100%.
Polecam te okolice wszystkim bez wyjątku... :-)

Widok na m.in. kościół w Łężycach

Jedno z wielu miejsc widokowych na trasie

Wieś Łężyce

Skały Puchacza(752m n.p.m.) w górach Stołowych

Skrzyżowanie szlaków: niebieskiego i zielonego
9 komentarzy:

 1. Ale żeś zacne foty zapodał :)
  Relacje z Gór Stołowych to miód na moje serce. Zawsze i wszędzie. Po tej trasie biegałem ostatnio trzy lata temu ale...uwaga, uwaga...na początku pazdziernika znów tam jadę :)
  Co prawda teraz większym priorytetem będzie strona czeska pasma, ale jak starczy czasu to i Szczeliniec, Błędne Skały i właśnie Narożnik znów się odwiedzi.

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo fajna relacja. Sam mam jeszcze w głowie pokazane widoki, bo szedłem tą trasą, ale w odwrotnym kierunku w lipcu.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Narożnik w Górach Stołowych to jak reklama jakiś mebelków - a tu proszę, jakie wdechowe przestrzenie!

  OdpowiedzUsuń
 4. Pięknie tam :) Pozdrowienia :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Dzień dobry,

  W imieniu Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska chciałabym zaprosić Pana do udziału w konkursie dla dziennikarzy i dziennikarzy obywatelskich na teksty promujące obszary Natura 2000 i do zgłoszenia tego materiału.

  Zgłoszenia przyjmowane są do 31 października 2014 r. Rozstrzygnięcie konkursu planowane jest na listopad 2014 r. Na autorów najlepszych prac czekają nagrody pieniężne.

  Formularz zgłoszeniowy oraz regulamin konkursu dostępne są na stronie kampanii Poznaj swoją Naturę (http://poznajnature.pl/konkursdziennikarze-informacje/).

  Pozdrawiam serdecznie i zachęcam do udziału,

  Anna Iżyńska
  Fabryka Komunikacji Społecznej
  (a.izynska@marketingspoleczny.pl)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ehh, zachęcasz do odwiedzenia tego terenu. A gra światło-cienia na zdjęciach rewelacyjnie współgrają z Twoimi kadrami. Gratuluję :-)

  OdpowiedzUsuń
 7. Piknie :) Podrzucam link do mapy okolicy z Galileosa - http://goryiludzie.pl/mapy-online/gory-stolowe

  OdpowiedzUsuń

LinkWithin