środa, 15 października 2014

Dobczyce - zamek i skansen (Małopolskie)

Lato 2014.

Dobczyce - miasto w woj. małopolskim, w powiecie myślenickim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Dobczyce, położone w dolinie rzeki Raby, między Pogórzem Wiśnickim a Pogórzem Wielickim. Jest zaliczana do ośrodków miejskich aglomeracji krakowskiej.
Znajduje się tu Jezioro Dobczyckie – sztuczny zbiornik wodny na Rabie (woda dla Krakowa i okolic), hotel, a także Muzeum Regionalne PTTK.
(Wikipedia)

Znowu jestem w województwie małopolskim! Tak się jakoś złożyło, że miałem okazję być parę dni w okolicach miast: Wieliczka i Dobczyce. Oprócz standardowych odwiedzin w kopalni soli (Wieliczka) udało się jeszcze parę miejsc zobaczyć, a teren ten (jak wszyscy chyba wiedzą) jest bardzo ciekawy i to nie tylko pod względem ukształtowania powierzchni ziemi. :-)
Będąc nawet parę godzin w niedużym mieście Dobczyce - nie można nie zwiedzić przepięknie położonych ruin zamku z XIV wieku oraz położonego blisko nich skansenu, wpisanego na listę obiektów małopolskiego Szlaku Architektury Drewnianej. :-)
Zamek królewski w Dobczycach

Zamek w Dobczycach
Zapora na rzece Raba w Dobczycach

Dobczyce, a szczególnie zamek dobczycki posiada bardzo ciekawą historię. Zainteresowanych odsyłam i zachęcam do netu. Jako ciekawostkę można podać, iż dawniej mieszkańcy miasta cieszyli się przywilejami królewskimi, pozwalającymi np. na zakup soli z żup wielickich. Na zamku dobczyckim wychowywał się Święty Kazimierz, a Jan Długosz pisał część swych kronik i wychowywał synów królewskich. W 1391 roku zamek odwiedził król Władysław Jagiełło wraz z jego żoną Jadwigą. (źródło :Wikipedia)

Najciekawszym obiektem w Dobczycach jest oczywiście zamek królewski, a właściwie jego coraz ładniejsze ruiny. Zamek podczas drugiej inwazji Szwedów został całkowicie zniszczony i dopiero w 1960 roku za sprawą nauczyciela Władysława Kowalskiego (późniejszego kustosza) rozpoczęto na wzgórzu zamkowym prace wykopaliskowe. Po wielu latach prac odrestaurowano i odbudowano część zamku. Powstało tutaj muzeum PTTK. Atrakcją wzgórza zamkowego jest punkt widokowy na Pogórze i Beskidy.(Wikipedia)

Ruiny są przepięknie położone na wzgórzu, nad rzeką Rabą i nad zbiornikiem wodnym (jezioro Dobczyckie). Zapora jeziora oparta jest o wzgórze zamkowe. Pięknie to wygląda. Niestety trochę efekt psuje zaniedbana zapora i płot chroniący zaporę przed nieproszonymi gośćmi. Szkoda...
Zamek królewski w Dobczycach
Krajobrazy ze wzgórza zamkowego w Dobczycach
Wnętrze zamku w Dobczycach
Wnętrze zamku w Dobczycach

W pobliżu zamku znajduje się niewielki ale bardzo malowniczy skansen. Kilka (6) drewnianych domków/chat wraz z wyposażeniem pozwala spędzić tam ciekawie czas. Wśród budynków chyba najciekawszy jest dom pogrzebowy wraz z umieszczonymi w nim przedmiotami związanymi z dawnymi obrzędami pogrzebowymi.

Polecam odwiedziny miasteczka Dobczyce, a wizyta w zamku królewskiego to chyba obowiązek dla każdego turysty, miłośnika historii polskiej i nie tylko... :-)
Widok na zaporę wodną z zamku królewskiego w Dobczycach
Skansen w pobliżu zamku królewskiego w Dobczycach
Zamek królewski w Dobczycach

9 komentarzy:

 1. Świetne miejsce na weekendowy wypad za miasto. Szkoda, że dość daleko od Łodzi, ale i tak zapamiętam sobie to miejsce :) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo fajne miejsce na wycieczkę niedzielną. Nawet nie tak daleko ode mnie.Podoba mi się zamek i jego malownicze położenie. Tak ładnymi zdjęciami skutecznie mnie zachęciłeś do odwiedzenia Dobczyc.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Byłam tam kiedyś przejazdem, ale jeszcze wszystko było pozamykane, a ja musiałam jechać dalej. Będzie trzeba wrócić do Dobczyc, bo jak widzę fajnie by było zobaczyć co kryje zamek i skansen. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Zameczek z tych mniejszych, ale bardzo malowniczy - dzięki za baaardzo zachęcający opis! Fajnie, że są tacy ludzie, jak pan nauczyciel i późniejszy kustosz, dzięki którym teraz możesz pojechać do takich Dobczyc i nam je pokazać :-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetna dokumentacja!
  Mam nadzie, że próbowałeś lodów na Rynku! Rewelacja:)

  OdpowiedzUsuń
 6. O w mordę jeżyka, też tam chcę! I to teraz.Taka ochota mnie napadła, co tam ochota, pragnienie.

  OdpowiedzUsuń
 7. Świetna relacja. Zdjęcia, to już klasa sama w sobie :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Góra Zamkowa jest bardziej dobrym punktem widokowym. Natomiast z zamku pozostało niewiele. Nie mniej post bardzo ciekawy i zachęcający. Po za tym fajne foty. Pogoda dopisała. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń

LinkWithin