wtorek, 29 listopada 2011

Wielka Desztna (Góry Orlickie);

Jesień 2011.

Wielka Desztna (czes. Velka Destna) o wysokości 1115m.n.p.m. jest najwyższym szczytem w górach Orlickich i jednocześnie najwyższym szczytem w całych Sudetach Środkowych. Najkrótsza droga na niego prowadzi z Zieleńca, sporego kurortu narciarskiego w pobliżu miasta Duszniki-Zdrój. Stamtąd też zaczęła się nasza wycieczka.
Zieleniec.

Pierwszą część wycieczki trochę sobie skróciliśmy i nie poszliśmy w kierunku czeskiego schroniska Masarykova Chata niebieskim szlakiem tylko krótszą drogą wzdłuż nartostrad. Po drodze podziwialiśmy ładną panoramę Zieleńca i okolic. Tyle szadzi i szronu na trawie i drzewach już dawno nie widziałem. Pięknie...
Nartostrady w Zieleńcu.

Panorama Zieleńca.

 Zieleniec.


Po jakimś czasie ukazało nam się bardzo ładne (aczkolwiek w środku był mały remont) czeskie schronisko Masarykova chata. Nazwa schroniska pochodzi od nazwiska pierwszego prezydenta Czechosłowacji T.G. Masaryka. Stąd mogliśmy już zobaczyć szczyty: Małą i Wielką Desztnę (czes. Velka i Mala Destna).
Zrobiliśmy tutaj dość długi postój... :-)
Mala Desta i z tyłu Velka Destna.

 Czeskie schronisko Masarykova chata.

Od schroniska poszliśmy czerwonym szlakiem w kierunku Wielkiej i Małej Desztny. Szlak prowadził (niestety betonową ścieżką) bardzo łagodnie w górę. Po jakimś czasie osiągamy najwyższy szczyt Sudetów Środkowych - Velka Destna (1115m.). Ku mojemu zaskoczeniu na szczycie nie było drewnianej wieży widokowej :-( Być może Czesi zdemontowali ją w celu konserwacji.
Czerwony szlak na szczyt Velka Destna.

 Domek turystyczny u podnóża szczytu Velka Destna.

Wycieczka udana. Piękna pogoda i niezłe krajobrazy. Minusem oczywiście był brak wieży widokowej na szczycie i szlak czerwony poprowadzony po betonowej drodze.
Krajobraz Gór Orlickich z okolic szczytu Velka Destna.

2 komentarze:

LinkWithin