poniedziałek, 2 grudnia 2013

Biskupia Kopa (Góry Opawskie)

Jesień 2013. 

Biskupia Kopa (czes. Biskupská kupa, niem. Bischofskoppe, 889 m n.p.m.) – najwyższy szczyt polskiej części Gór Opawskich (czes. Zlatohorská vrchovina) w Sudetach Wschodnich, a także najwyższe wzniesienie województwa opolskiego.
Pod koniec XIX wieku wyznaczono pierwsze szlaki prowadzące na szczyt oraz wybudowano czynną do dziś wieżę widokową. Biskupia Kopa jest od wieków górą graniczną – od 1229 roku rozdzielała biskupstwa wrocławskie i ołomunieckie, po wojnach śląskich tereny pod panowaniem Habsburgów i Hohenzollernów, następnie Czechosłowacji i Niemiec, a obecnie przez szczyt przebiega granica polsko-czeska.(Wikipedia)
 

Tak się jakoś złożyło, że najdalej wysuniętych na wschód i zachód części polskich Sudetów, czyli gór Opawskich i Izerskich, nigdy dotąd nie miałem przyjemności poznać bliżej. Pewnego pięknego jesiennego dnia postanowiłem to zmienić. Rodzinnie udaliśmy się w najdalej wysuniętą na wschód część Sudetów - w góry Opawskie. Główny cel pierwszej wycieczki w to pasmo oczywiście nie był za bardzo oryginalny -> postanowiliśmy wejść na najwyższy szczyt polskiej części tych gór - Biskupia Kopę (889m n.p.m.). Drugim celem wycieczki było przejście się fragmentem tzw. "Gwarkowej Perci" czyli szlakiem, na którym występuje specjalna atrakcja w postaci drabinki, podobno 35 stopniowej. :-)

Widok z wieży widokowej na szczycie Biskupiej Kopy(889m n.p.m.) w górach Opawskich


Drabinka na "Gwarkowej Perci" w górach Opawskich


Szlak "Gwarkowa Perć" w górach Opawskich


Drabinka na "Gwarkowej Perci" w górach Opawskich

Wycieczka udała się znakomicie. Mieliśmy okazję wspinać się po "słynnej" drabince na "Gwarkowej Perci", zjeść obiad w schronisku PTTK 'Pod Biskupią Kopą', zdobyć najwyższy szczyt polskiej części gór Opawskich oraz doświadczyć wspaniałych krajobrazów z wieży widokowej na Biskupiej Kopie (trochę ograniczonych przez bardzo częste zjawisko tej jesieni - inwersję). Pogoda zgodnie z prognozą była bardzo łaskawa, mogliśmy przez cały czas wędrówki podziwiać kolory "polskiej złotej jesieni". :-)
Mnie się bardzo cała okolica spodobała. 
Obiecałem sobie na pewno tutaj wrócić i zobaczyć nie tylko najbliższe okolice B.K.

Na szlaku w kierunku Biskupiej Kopy


Na szlaku w kierunku Biskupiej Kopy - w głębi schronisko PTTK "Pod Biskupią Kopą"


Wieża widokowa na szczycie Biskupiej Kopy(889m n.p.m.)


Widok z Biskupiej Kopy na najwyższy szczyt czeskich Jesioników : Pradziada(1490m n.p.m.)


Widok z wieży widokowej na szczycie Biskupiej Kopy(889m n.p.m.) w górach Opawskich


Widok z wieży widokowej na szczycie Biskupiej Kopy(889m n.p.m.) w kierunku Jesioników
Widok z Biskupiej Kopy na najwyższy szczyt czeskich Jesioników : Pradziada(1490m n.p.m.)

13 komentarzy:

 1. Bardzo lubię góry Opawskie. Ich kameralny charakter i niesłychany koloryt. To jedno z tych miejsc w Sudetach, gdzie można swobodnie odetchnąć na "nie przeładowanych" szlakach i odszukać wiele nader atrakcyjnych miejsc. I niesłychanie lubię klimat tutejszych wsi (Pokrzywna, Jarnołtówek).
  Super fotki. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękny warun, gratuluję wycieczki :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Widoki niesamowite, piękna wycieczka :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 5. Moja "rodzinna" górka. Pierwszy zdobyty szczyt. Potem byłem tutaj jeszcze wiele razy.To tutaj, w Górach Opawskich rozpocząłem moją przygodę z górami, która trwa do dzisiaj. Miałeś sporo szczęścia podczas wycieczki. Nieczęsto zdarza się tutaj zjawisko inwersji, bo wysokości szczytów nie są imponujące. Ale masz rację w jednym, to bardzo malownicze i kameralne góry. Kryją jeszcze wiele ciekawych miejsc. Mam nadzieję, że je odkryjesz podczas kolejnych wizyt.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 6. Przepiękne zdjęcia! Jestem pod ogromnym wrażeniem!

  OdpowiedzUsuń
 7. Normalnie bajecznie. Aż mnie zazdrość zżera. :)
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Tylko patrzeć i podziwiać...Wszystkie zdjęcia piękne ale to z promieniami słońca pomiędzy drzewami- po prostu bajeczne. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 9. Ja sobie wyznaczyłam na cel przejście Gwarkową Perć zimą, kiedy z oblodzonych drabin zwisają lodowe sople, a skały pokrywają śnieżne czapy:) Niby Biskupia Kopa do najwyższych nie należy, ale jednak Góry Opawskie mają swój niezaprzeczalny urok i jak ktoś będzie miał ochotę zabawić się w odkrywcę, to się nie zawiedzie i zawsze znajdzie jakiś ciekawy szlak do włóczęgi:)

  OdpowiedzUsuń
 10. Piękne widoki i ciekawy szlak chociaż góry chyba niedoceniane. Świetne zdjęcia.

  OdpowiedzUsuń
 11. Piękne widoki.
  Wszystkiego dobrego na święta. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Pięknie. Zdjęcia cudowne - piękne obrazy maluje pani jesień.
  Byliśmy na Biskupiej Kopie, kiedy przemierzaliśmy GSS, niestety Gwarkowa Perć z drabinką nie leży na czerwonym szlaku i nie mieliśmy okazji tam pójść. Będziemy musieli zabrać tam Elę, ona uwielbia drabinki.
  Pozdrawiamy.

  OdpowiedzUsuń
 13. Dla wszystkich, którzy chcieliby wybrać się w Góry Opawskie - mapka online Galileosa - http://goryiludzie.pl/mapy-online/gory-opawskie :)

  OdpowiedzUsuń

LinkWithin