poniedziałek, 2 marca 2015

Cieplice Śląskie-Zdrój (Dolny Śląsk)

Zima 2015.

Cieplice Śląskie-Zdrój (niem. Bad Warmbrunn) - część miasta, uzdrowisko w Jeleniej Górze w województwie dolnośląskim, w latach 1935-1976 samodzielne miasto.(Wikipedia)

Podczas mojego krótkiego pobytu rodzinnego w okolicach Szklarskiej Poręby udało mi się wybrać do Jeleniej Góry a właściwie do jej części uzdrowiskowej - Cieplic Śląskich-Zdrój. Na samą Jelenią Górę już zabrakło czasu, ale nic straconego... Z pewnością w tamtych okolicach jeszcze będę nie raz. ;-)
Cieplice Zdrój kiedyś było samodzielnym miastem (do roku 1976), dokładnie 2 lipca 1976 roku Cieplice zostały włączone do Jeleniej Góry. Z ciekawostek, które wyczytałem o Cieplicach można wspomnieć o tym, iż ""do tutejszych wód leczniczych zjeżdżało wielu znanych ludzi, m.in.: John Quincy Adams (późniejszy prezydent Stanów Zjednoczonych), Johann Wolfgang von Goethe, królowa polska Marysieńka, księżna Izabela Czartoryska, książę Stanisław Poniatowski (bratanek króla), poeta Wincenty Pol.(Wikipedia)"
Centrum części Jeleniej Góry - Cieplice Śląskie-Zdrój

Kościół Ewangelicko-Augsburski w Cieplicach Zdrój
Pałac rodziny von Schaffgotsch w Cieplicach Zdrój
Deptak w centrum Cieplic Zdrój
Park Zdrojowy w Cieplicach Zdrój. Pawilon Edward.
Deptak w centrum Cieplic Zdrój


Bardzo krótki to był pobyt. Niestety...
Zdążyliśmy zobaczyć tylko część reprezentacyjną uzdrowiska, czyli deptak, Park Zdrojowy oraz najbliższe okolice kościoła parafialnego pw. św. Jana Chrzciciela (m.in. klasztor cystersów, ob. pijarów). O tej części Cieplic można mówić tylko w samych superlatywach. Rzeczywiście jest to w tej chwili piękna wizytówka uzdrowiska. Budynki, kościoły i pałac położone wzdłuż deptaka (plac Piastowski) są pięknie odnowione. Wszystko jest zadbane i jest czysto. Na prawdę wygląda to wszystko bardzo dobrze. Niestety, jak widziałem z okien samochodu, gorzej jest jak udamy się trochę dalej od Parku Zdrojowego, deptaka itd... Ale może to też się będzie stopniowo zmieniać.
Zapraszam jak zwykle do odwiedzin Cieplic Śląskich-Zdrój. Centrum tego uzdrowiska robi w tej chwili bardzo dobre wrażenie. :-)
Deptak w Cieplicach Zdrój (Kliknij w obrazek - większa wersja)
Centrum Cieplic Zdrój
Cieplice Zdrój. Okolice kościoła parafialnego pw. św. Jana Chrzciciela (m.in. klasztor cystersów, ob. pijarów).
Cieplice Zdrój. Okolice kościoła parafialnego pw. św. Jana Chrzciciela
Cieplice Zdrój - Muzeum Przyrodnicze
Cieplice Zdrój - deptak
Cieplice Śląskie-Zdrój
10 komentarzy:

 1. W Cieplicach byłem rok temu i też krótko, ale potwierdzam - przyjemne centrum, może nieco mniej przyjemne 'obrzeża'. Ale mówiąc szczerze, kudy tam Cieplicom do Jeleniej Góry! Oczywiście mówię o architekturze, nie o mikroklimacie :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. W czasach studenckich często odwiedzałem Jelenią Górę. Kilka rajdów turystycznych tam właśnie miało swoją metę. Szliśmy do centrum miasta właśnie przez pokazane uzdrowisko. Przyznam, że już niewiele pamiętam z tamtych czasów, więc z sentymentem obejrzałem Twoje zdjęcia.
  Chciałbym znów po latach tam zawitać, bo podoba mi się to uzdrowisko. Fajnie je pokazałeś

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie wiedziałam, że tyle ciekawych rzeczy jest do oglądania w Cieplicach. W Jeleniej Górze byłam, a widzę że warto również było się zatrzymać na trochę w Cieplicach.

  OdpowiedzUsuń
 4. Moje rodzinne klimaty :-) Już zapomniałam, jakie piękne są Cieplice. Miło na nie popatrzeć na Twoich zdjęciach.
  Serdecznie pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Zwiedziłam trochę PL i dla mnie region dolnośląski jest jednym z piękniejszych w naszym kraju.
  Cieplice, urokliwe, tego nie można im odmówić.
  Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Dzięki. Cieplice znam, choć chyba nie poświęciłem im jeszcze należytej uwagi. A trzeba by wreszcie zatrzymać się tam na dłużej :)
  Super fotki.
  Pzdr.

  OdpowiedzUsuń
 7. Dawno nie byłam.ale widzę, że niewiele się zmieniło - 'po rynku' pięknie, z tyłu be;(
  Cieplice rzeczywiście piękne, a początkiem tego piękna była powódź w 97, po której znalazły się pieniądze na odnowę, w myśl zasady, nie ma tego złego...;)

  A światło udało Ci się, jak zwykle, musi co, masz z Borutą konszachty:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Dobrze że choć centrum mają zadbane bo miasteczko śliczne. Ciekawe te drewniane rzeźby, dobrze się prezentują choć stoją na jakichś dziwnych postumentach nieco psujących całość. W naszym ostródzkim parku też jest sporo drewnianych rzeźb, nietety okropnie niegustownych i kompletnie niepasujących do otoczenia...Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 9. ciekawe miejsce, bardzo podobaja mi sie te figury :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Dla mnie ladnie, tamte rejony w ogole sa ladne.

  OdpowiedzUsuń

LinkWithin