wtorek, 27 marca 2012

Vlkolinec (Słowacja)

Zima 2010.

Wilkoliniec (słow. Vlkolinec) – wieś położona na słowackim Liptowie, administracyjnie wchodzi w skład miasta Ružomberok, w kraju żylińskim.
We wsi zachowało się typowe dla górskich obszarów Słowacji budownictwo wiejskie. Grupa 45 zabudowań tworzy żywy skansen słowackiej architektury ludowej.
W 1993 wieś została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
(Wikipedia)

Po relacji z tegorocznej wycieczki w czeskie Karkonosze powracam w klimaty słowackie. Będąc w Słowacji w rejonie miasta Liptowski Mikulasz chyba nie można pominąć takiego miejsca jak wpisana na listę UNESCO wieś Vlkolinec. Dojazd jest bardzo prosty. Tylko kilka kilometrów na południe od centrum miasta Ružomberok. Osada leży na wysokości 718m, na przedgórzu pasma - Wielka Fatra. To podobno jedyna tak doskonale zachowana stara wieś na Słowacji.
Wieś Wilkoliniec (Vlkolinec)


W pobliżu wejścia do wsi Vlkolinec

Wejście do wsi Vlkolinec

Przedgórze Małej Fatry

Wieś Vlkolinec ma charakter skansenu, ale żywego!... Żyje i mieszka tutaj jeszcze kilkadziesiąt osób! Osada składa się z 45 domów-chałup drewnianych z przeważnie XIX wieku. Wszystkie domy są bardzo ładnie pomalowane na różne pastelowe barwy. Pięknie to wygląda... Do niektórych chałup można wejść i obejrzeć wszystko od środka. Trzeba tylko uważać żeby nie wejść do jednej z zamieszkiwanych. ;-) Informują o tym fakcie tabliczki. :-)

Jeżeli ktoś lubi takie skansenowe klimaty to bardzo polecam... Wejście jest płatne symbolicznie. :-)

Bardzo interesujący opis tej wioski jest na stronie: http://cudaswiata.pl/europa/vlkolinec.html11 komentarzy:

 1. Powtarzam się, wiem, ale co ja poradzę - piękne!
  i zdjęcia, i obiekty:)
  Trochę jednak te słowackie klimaty naszym bliższe niż czeskim, co nie jest żadnym odkryciem,ale stan tych chałupek do pozazdroszczenia.

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękna klimatyczna wieś :)

  OdpowiedzUsuń
 3. piękne to miejsce na urlop:) Byłam, widziała okolice.
  Piękne zdjęcia zrobiłeś:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Zdjęcia niezmiennie piekne! Super klimat. Chyba właśnie znalazłam pomysł na urlop ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Przezroczysto czyste kolorki - miód!

  OdpowiedzUsuń
 6. Klimatyczne miejsce, wgląda jak byśmy się cofnęli w czasie. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 7. Niesamowita miejscowość. A jakie widoki. Świetnie przedstawiłeś to na swoich bardzo dobrych fotografiach. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 8. Odwiedziłeś przepiękną miejscowość, nie słyszałam o niej - słabo znam Słowację. Również niesamowite zdjęcia tobie wyszły. Podobają mi się zwłaszcza te ludowe figury, które dodają uroku i wdzięku tej miejscowości... Muszę się tam koniecznie wybrać:) Pozdrawiam serdecznie, Ania.

  OdpowiedzUsuń
 9. Wspaniałe, żywy skansen i w dodatku taki ładny, zadbany.
  Kolejne miejsce do odwiedzenia za Twoją rekomendacją.
  Pozdrawiam :-)

  OdpowiedzUsuń
 10. Pięknie położona miejscowość, do tego z zachwycającym budownictwem. Do tego wszystkiego przepiękne zdjęcia. Rewelacyjny post, a miejsce warte zobaczenia.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 11. Ruzomberok to specyficzne miasteczko. Na górze elegancja, na dole nieco inaczej. I wielka góra, zamykająca perspektywę całego widoku.

  OdpowiedzUsuń

LinkWithin