środa, 9 października 2013

Czartowska Skała (Pogórze Kaczawskie)

Lato 2008. 

Czartowska Skała (niem. Spitzberg) – wzniesienie o wysokości 463 m n.p.m., w południowo-zachodniej Polsce, na Pogórzu Kaczawskim (Pogórzu Złotoryjskim), na Pogórzu Zachodniosudeckim (dawniej Sudety Zachodnie). Wzniesienie położone jest na terenie Parku Krajobrazowego Chełmy, około 6,5 km na północny zachód od Myśliborza, województwo dolnośląskie.(Wikipedia) 

Tym razem sięgnąłem "głęboko do szuflady" i cofam się aż do roku 2008, do mojej pierwszej wizyty w Górach/Pogórzu Kaczawskim. Celem mojej wycieczki było wtedy bardzo charakterystyczne wzniesienie o ciekawej nazwie: Czartowska Skała, które wznosi się na wysokość 463m n.p.m. Niewielka wysokość bezwzględna tej góry wcale nie oznacza oczywiście braku pięknych krajobrazów roztaczających się z niej. Właśnie w tym przypadku okazało się, że szczyt tego niewielkiego wzniesienia jest doskonałym punktem widokowym. Oprócz walorów krajobrazowych, Czartowska Skała ma jeszcze jedną wielką atrakcję do zaoferowania. Mianowicie jest ona typowym przykładem wzniesienia, które jest pozostałością po wulkanie. Świadczą o tym - kształt góry/wzniesienia(stożek) i jego budowa geologiczna (wychodnie bazaltowe).

Szczyt Czartowska skała (463m n.p.m.) - Pogórze Kaczawskie


Czartowska skała (463m n.p.m.)


Widok na wieś Pomocne z Czartowskiej Skały na Pogórzu Kaczawskim


Niesamowite wychodnie bazaltu na szczycie Czartowskiej Skały

Przez wzniesienie Czartowska Skała przechodzi turystyczny szlak żółty zwany Szlakiem Wygasłych Wulkanów. Niestety w roku 2008 kiedy ja tam byłem miałem kłopoty z odnalezieniem tego szlaku (startowałem ze wsi Pomocne), ale mam nadzieję, że może w tej chwili już jest z tym dużo lepiej. Po krótkim podejściu, jak już wspomniałem, na szczycie wzniesienia możemy podziwiać przepiękne krajobrazy (widoczne są nawet dalekie Karkonosze!) oraz również nie mniej niesamowite wychodnie bazaltowe. Wzniesienie ku mojemu zaskoczeniu jest bardzo popularne. Pod koniec mojej wizyty na Czartowskiej Skale zrobił się nawet mały tłok. Sporo turystów pojawiło się, a to w celu obejrzenia pięknych krajobrazów, a to w celu zrobienia sobie małego rodzinnego pikniku... :-) 

Ostatnio, co mnie bardzo cieszy, Pogórze i Góry Kaczawskie są już trochę lepiej promowane i reklamowane. Cały ten region na pewno jest wart bliższego poznania. Po wizycie na Czartowskiej Skale jeszcze kilka razy miałem okazję się o tym przekonać. :-)

Krajobraz ze szczytu Czartowskiej Skały - na horyzoncie widoczne Karkonosze ze Śnieżką
Czartowska Skała (463m n.p.m.) - Pogórze Kaczawskie

6 komentarzy:

 1. Pierwszej wizyty w górach się nie zapomina i jest z pewnością w jakimś stopniu szczególna (chyba, że była to wizyta jeszcze za szkraba albo w nosidełku u rodziców - co widywałam:) Bardzo ładny i ciekawy region, z pewnością warto go promować. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nadzwyczaj interesujące miejsce ta skała jest po prostu niesamowita! Naprawdę robi wrażenie, nie dziwię się że nadano jej taką nazwę. Pozdrawiam;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam podobne doświadczenia, nas doprowadziła jakaś grupa z przewodnikiem. Ciekawe miejsce, świetne zdjęcia.

  OdpowiedzUsuń
 4. Pięknie. Pogórza kaczawskiego nigdy dość. Muszę zdecydowanie nadgonić poznawanie tego rejonu Sudetów, bo mam duże braki. Praktycznie jak dotąd oblazłem tylko najbliższe okolice Złotoryi (z Wilczą Górą).
  Super fotki jak zwykle :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie wiedziałam, że mamy Szlak Wygasłych Wulkanów... Cóż, człowiek całe życie się uczy (nie każdy ;) ). Interesującą wycieczkę mi zrobiłeś!
  Dziękuję! :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nazwa góry brzmi trochę groźnie, ale widoki z niej są wspaniałe. Ciekawe są te bazalty, tak ładnie poukładane.

  OdpowiedzUsuń

LinkWithin